Amerykańskie wojska lądowe poinformowały o przyznaniu kontraktu przedsiębiorstwu Textron Marine & Land Systems z Nowego Orleanu w stanie Luizjana. W ramach umowy Afganistan otrzyma 255 nowych pojazdów opancerzonych Mobile Strike Force Vehicle (MSFV) z napędem na cztery koła. Wartość kontraktu opiewa na sumę niespełna 333 milionów dolarów.

Jest to już kolejny kontrakt, gdyż we wrześniu 2015 roku Textron Marine & Land Systems otrzymał zlecenie warte 56 milionów dolarów na dostawę pięćdziesięciu pięciu pojazdów MSFV dla Afganistanu. Sprzedaż realizowano w ramach programu Foreign MIlitary Sales.

Miejsce realizacji kontraktu i finansowanie prac będzie za każdym razem określane, gdy będą podpisywane konkretne umowy. Prawdopodobnie większość prac odbywać się będzie w zakładach przedsiębiorstwa w Slidell w Luizjanie. Wszystkie 255 pojazdów ma zejść z linii produkcyjnej do 13 października 2024 roku.

Program MSFV istnieje od 2011 roku. Wozy o tej samej nazwie opracowało przedsiębiorstwo Textron Marine & Land Systems na bazie transporterów M1117. Pojazdy zaprojektowano specjalnie dla afgańskich wojsk lądowych. Kabul otrzyma je w trzech wersjach: transportera opancerzonego, transportera opancerzonego z modułem bojowym (uzbrojonym w granatnik automatyczny kalibru 40 milimetrów lub karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra) oraz opancerzonego ambulansu.

Amerykanie realizują program Mobile Strike Force Vehicle od 2011 roku, wtedy też do Afgańskiej Armii Narodowej dotarło pierwsze osiemnaście pojazdów tego typu. Testy poligonowe zaczęły się w 2012 roku na poligonie Yuma Proving Ground.

Zobacz też: Humvee na eksport

(defenseworld.net, armyrecognition.com)

SGT Kent Redmond, domena publiczna