Rząd amerykański ujawnił, że Afganistan otrzyma nieujawnioną jeszcze liczbę ciężkich śmigłowców transportowych CH-47 Chinook. Celem tej operacji jest całkowite zastąpienie w afgańskich siłach zbrojnych sprzętu pochodzenia rosyjskiego.

W skierowanym do Kongresu raporcie Departamentu Obrony „Wzmacnianie bezpieczeństwa i stabilności w Afganistanie” znalazł się zapis o wyposażeniu afgańskiego Skrzydła Operacji Specjalnych w śmigłowce Chinook, co pozwoli do 2023 roku całkowicie wycofać rosyjskie śmigłowce Mi-17. Wymieniona w raporcie jednostka jest częścią afgańskich sił specjalnych, a śmigłowce będą wykorzystywane w operacjach antyterrorystycznych.

Obecnie Skrzydło Operacji Specjalnych ma w uzbrojeniu około trzydziestu Mi-17, które są stopniowo zastąpione przez czterdzieści amerykańskich UH-60. Chociaż nie ujawniono liczby CH-47 przeznaczonych dla Afganistanu, spekuluje się, że może to być dziesięć do piętnastu sztuk. Również w sferze spekulacji pozostaje wersja śmigłowca przeznaczona dla tego państwa. Ponieważ jednostka jest przeznaczona do wykonywania operacji specjalnych, bardziej prawdopodobne jest dostarczenie wersji specjalnej MH-47, a nie transportowej CH-47.

Nie wiadomo, czy afgańskie Chinooki będą nowe czy będą pochodziły z zasobów amerykańskich. Dostarczane obecnie Black Hawki są używane. Dla odmiany lekkie śmigłowce MD 530F i lekkie samoloty szturmowe A-29 Super Tucano są fabrycznie nowe.

Zobacz też: John Chapman i bitwa na Takur Gar

(janes.com)

US Army / Maj. Daniel Hill