W wyniku wspólnej operacji afgańskich sił zbrojnych oraz policji odbito z rąk talibów dystrykt Kohistan w północnej części prowincji Fardżab. W wyniku dobrze skoordynowanej ofensywy po dwudniowych walkach udało się wyprzeć bojowników z zajmowanych pozycji. Podczas starć śmierć poniosło ponad 200 terrorystów.

Talibowie od 20 lipca oblegali sześćdziesięciu afgańskich komandosów odciętych w dystrykcie. Operacja sił rządowych wspierana była przez ataki dronami. Generał brygady Amanullah Mubeen poinformował, że rząd w Kabulu bezpośrednio brał udział w planowaniu operacji. Gubernator Mohammad Humayoni Fawzi stwierdził, że wszyscy żołnierze zaangażowani w odbijanie Kohistanu zostaną awansowani oraz odznaczeni.

Mieszkańcy północnej części Fardżabu z dużą radością powitali siły rządowe. Dzięki wyparciu talibów udało się wznowić ruch na autostradzie prowadzącej do Majmany, stolicy prowincji. Trasa przez ostatnich dziesięć miesięcy zablokowana była przez bojowników, którzy skutecznie odcięli miasto od tej ważnej linii komunikacyjnej.

Zobacz też: Afgańska ofensywa zmusza Da’isz do odwrotu

(pajhwok.com)

Sgt. Pete Thibodeau / US Marine Corps