Wewnętrzne śledztwo prowadzone prze niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann wykazało, że firma doradcza prowadzona przez dwóch byłych parlamentarzystów otrzymała w niejasnych okolicznościach znaczne kwoty pieniędzy. Firma pomagała w sprzedaży czołgów Leopard 2 dla Grecji.

Firma doradcza BfS prowadzona przez Dagmar Luuk i Heinza-Alfreda Steinera miała otrzymać w latach 2000–2005 ponad pięć milionów euro. Obaj przedsiębiorcy zasiadali w latach osiemdziesiątych w Bundestagu z ramienia socjaldemokratycznej SPD. Steiner był dodatkowo przez pewien czas wiceprzewodniczącym komisji do spraw obrony, podczas gdy Luuk miał wtedy nawiązać liczne kontakty w Grecji.

Sprawa wyszła na jaw kiedy Krauss-Maffei Wegmann poprosił firmę audytorską PricewaterhouseCoopers o przeprowadzenie śledztwa wewnętrznego w celu sprawdzenia prawidłowości funkcjonowania finansów koncernu. PwC uznała przelewy na konta Luuk i Steinera za kompletnie nieuzasadnione. Przed sądem w Monachium toczy się już postępowanie przeciwko jednemu z byłych współpracowników koncernu, który odpowiadał za kontakty z BfS. Akt oskarżenia zawiera między innymi zarzuty wręczania łapówek i niepłacenia podatków, pieniądze przekazywane BfS były księgowane jako wydatki na prowadzenie firmy.

Również w Atenach toczone jest analogiczne postępowanie przeciwko ówczesnemu menadżerowi KMW i kilku pracownikom greckiego ministerstwa obrony. Na początku ubiegłej dekady Grecja zakupiła 183 Leopardy 2A4 z nadwyżek sprzętowych Bundeswehry; w latach 2006–2009 dołączyło do nich 170 Leopardów 2A6 HEL, z których 140 wyprodukował grecki koncern ELBO.

(sueddeutsche.de)