Dyrektor generalny Aerofłotu Witalij Sawieljew zadeklarował, że rosyjski narodowy przewoźnik lotniczy chętnie zostanie pierwszym użytkownikiem ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego, który ma być opracowany na bazie Tu-160. Powstanie takiej maszyny zapowiedział prezydent Władimir Putin przy okazji oblotu nowej wersji Blackjacka – Tu-160M2.

Sawieljew wyjaśnił, że wcześniejsze samoloty pasażerskie tego rodzaju – Concorde i Tu-144 – poniosły klęskę, gdyż świat nie był jeszcze na nie gotowy. W związku z tym prędzej czy później okazało się, że dla użytkowania obu typów nie było uzasadnienia ekonomicznego. Obecnie, jak przekonuje dyrektor, sytuacja się zmieniła, a postęp techniczny (zwłaszcza w dziedzinie materiałów kompozytowych) sprawia, że wizja ekonomicznego następcy Concorde’a nie jest już mrzonką, a lot na pokładzie takiego samolotu będzie w zasięgu przeciętnego Rosjanina.

Użycie tej maszyny planowane jest na trasach z Moskwy do największych miast rosyjskiego Dalekiego Wschodu – Władywostoku czy Chabarowska. Nie wiadomo tylko, kiedy mogłaby się ona wznieść w powietrze. Objedinionnaja awiastroitielnaja korporacyja zapewnia jednak, iż dysponuje już projektem przeobrażenia strategicznego nosiciela pocisków manewrujących w samolot pasażerski.

Zobacz też: Rosja donosi o teście pocisku hipersonicznego

(tass.ru, lenta.ru)

Dmitry Terekhov, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic