Rosyjska marynarka wojenna wreszcie otrzyma pierwszą fregatę projektu 11356. Według rzecznika prasowego kaliningradzkiej stoczni Jantar Siergieja Michajłowa akt przyjęcia Admirała Grigorowicza zostanie podpisany w dniu 10 marca. Następnego dnia dojdzie do uroczystego podniesienia bandery rosyjskiej marynarki wojennej na okręcie.

1 marca załoga okrętu wyszła w morze z bazy w Bałtijsku, aby ostatecznie sprawdzić poprawność działania systemów pokładowych. Według Michajłowa jest to jedynie czysta formalność, ponieważ próby morskie już wcześniej wyeliminowały wszystkie nieprawidłowości.

Admirał Grigorowicz jest pierwszym okrętem projektu 11356 z serii sześciu zaplanowanych. Na początku 2016 roku próby morskie rozpoczęła załoga Admirała Essena. Oczekuje się, że okręt zostanie oddany do służby we Flocie Czarnomorskiej do końca bieżącego roku. Kolejne trzy okręty – Admirał Makarow, Admirał Butakow i Admirał Istomin – są budowane. Ich konstrukcja została jednak opóźniona z powodu kryzysu na Ukrainie. Kijów odmówił dostaw jednostek napędowych i Rosjanie rozpoczęli poszukiwania alternatywnych źródeł zaopatrzenia w kraju i za granicą. Jedną z propozycji przedstawiła firma Saturn, oferując siłownie M90FP. Końcowa decyzja jednak nie zapadła. Tym samym dokończenie budowy okrętów tego projektu stanęło pod znakiem zapytania, a na pewno nie dojdzie do tego w obecnej dekadzie.

(navyrecognition.com; fot. M. Mazumdar/Bharat-Rakshak, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons)