W październiku ubiegłego roku rosyjska marynarka wojenna testowała kompleks przeciwlotniczy bliskiego zasięgu 9K331MKM Tor-M2KM na fregacie Admirał Grigorowicz. Próby odbywały się na Morzu Czarnym. Informacja pojawiła się dopiero teraz i wyemitowano ją na kanale państwowej telewizji Rossija 24. Materiał filmowy z prób autonomicznego modułu przeciwlotniczego udostępniły Iżewskie Zakłady Elektromechaniczne Kupoł, wchodzące w skład korporacji PWO Ałmaz-Antiej.

Autonomiczną jednostkę bojową systemu Tor-M2KM umieszczono na lądowisku dla śmigłowca. Testy miały dać odpowiedź na to, jakie są możliwości działania Tora-M2KM w środowisku morskim i zbadać jego praktyczne wykorzystanie. Skupiono się głównie na zwalczaniu bardzo nisko lecących celów, w szczególności tych, które poruszają się kilka metrów nad wodą. Ponadto rozpatrywano aspekty obrony przed równoczesnym atakiem z różnych kierunków.

Przedstawicie iżewskich zakładów ocenili próby jako bardzo udane. Według zapewnień udało się zebrać wiele informacji, które pomogą w opracowaniu docelowej wersji okrętowej M-Tor.

Tor-M2KM może być montowany na wielu platformach, w tym dachach budynków, w miejscach trudnych dostępnych, na przyczepach i naczepach, platformach kolejowych, a nawet okrętach o małym tonażu. Autonomiczna jednostka bojowa systemu może być transportowana za pomocą śmigłowca Mi-26Т.

Zobacz też: Gotowość operacyjna systemu Tor-M2U

(thaimilitaryandasianregion.wordpress.com)

Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported