W piątek 12 lipca w kaliningradzkiej stoczni Jantar odbyła się uroczystość położenia stępki pod czwartą fregatę rakietową projektu 11356M. Należy przypomnieć, że początek budowy zaplanowano na październik 2012 roku. Z czasem przełożono go jednak na kwiecień 2013 roku – również tego terminu nie dotrzymano. Wreszcie po kilkumiesięcznym opóźnieniu start przedsięwzięcia stał się faktem.

W ramach umowy z Ministerstwem Obrony kaliningradzka stocznia zbuduje w sumie sześć fregat tego typu. Konstrukcja pierwszego z serii okrętów tego projektu, Admirała Grigorowicza, rozpoczęła się w grudniu 2010 roku. Uroczystość wodowania zaplanowano na lipiec 2013 roku. Z kolei w lipcu 2011 roku rozpoczęto budowę Admirała Essena (wodowanie zaplanowano na drugą połowę bieżącego roku), a początek konstrukcji trzeciej fregaty – Admirała Makarowa – to luty 2012 roku. Wszystkie sześć okrętów wojennych zostanie przekazanych Marynarce Wojennej w latach 2014 i 2016. Wymienione okręty zasilą Flotę Czarnomorską.

Okręt projektu 11356 jest fregatą zaprojektowaną do zwalczania jednostek nawodnych, okrętów podwodnych i celów powietrznych. Jednostki mają możliwość samodzielnej walki morskiej, prowadzenia misji na pełnym morzu, uczestniczenia w operacjach desantowych i eskortowania innych okrętów. Rosyjskie egzemplarze odróżniają się od indyjskich odpowiedników wyposażeniem i uzbrojeniem rodzimej produkcji.

Fregaty będą uzbrojone w armatę A-190, artyleryjsko-rakietowy system Kasztan, rakietowy kompleks przeciwlotniczy Sztil-1 (trzydzieści sześć pocisków rakietowych). Ponadto okręt będzie dysponował wyrzutniami VLS do odpalania pocisków manewrujących klasy woda-woda i woda-ziemia, wyrzutniami rakiet przeciwlotniczych Igła i wyrzutniami torped kalibru 533 milimetry. Z pokładu fregaty będą operować śmigłowce Ka-28 lub Ka-31.

(en.rian.ru)