Dowództwo Systemów Lotniczych US Navy zawarło ze spółką Alliant Techsystems Operations kontrakt na rozwój oprogramowania, które pozwoli zintegrować pociski przeciwradiolokacyjne AGM-88E AARGM z niemieckimi samolotami uderzeniowymi Tornado. Integracja będzie przeprowadzona w ramach procedury Foreign Military Sales, ale nie ujawniono jej wartości.

Nie podano również terminu zakończenia prac, ale wcześniej pojawiały się informacje, że integracja pocisków AARGM z Tornadami należącymi do Luftwaffe ma zostać przeprowadzona przy okazji modernizacji samolotów do standardu ASSTA 4.2. Jeśli te informacje się potwierdzą, Niemcy powinni móc korzystać z nowych pocisków od 2023 roku. AGM-88E zajmą w Luftwaffe miejsce pocisków AGM-88B/C HARM.

Niemieckie Tornada nie będą pierwszymi samolotami tego typu uzbrojonymi w te pociski. Niedawno zakończyły się próby poligonowe AARGM odpalanych z Tornad włoskich sił powietrznych. W obu przypadkach pociski będą przenoszone przez samoloty w wariancie ECR. W tej chwili niemieckie lotnictwo wojskowe posiada dwadzieścia dwa samoloty tego typu.

Zobacz też: ALARM na pustyni, czyli SEAD po brytyjsku

(janes.com)

US Air Force