W ramach tegorocznej edycji manewrów „Saber Strike” amerykańskie samoloty szturmowe A-10C Thunderbolt II po raz kolejny na przestrzeni kilku lat pojawiły się w Estonii. Nieodłącznym elementem ich wizyty były starty i lądowania w warunkach zbliżonych do bojowych – na wyłączonym z ruchu fragmencie autostrady w północnej części kraju i nieużywanym poradzieckim lotnisku.

Tym razem do krajów nadbałtyckich wysłane zostało osiem A-10C ze 107. Eskadry Myśliwskiej Lotniczej Gwardii Narodowej, na co dzień stacjonującej w Selfridge ANGB w stanie Michigan. Maszyny na początku czerwca pojawiły się w łotewskiej bazie Lielvārde, celem udziału w prowadzonych przez US Army ćwiczeniach, mających podnosić poziom gotowości i interoperacyjności wojsk sojuszniczych w regionie.

Do Estonii Warthogi poleciały, aby trenować korzystanie z przygodnych, nie dysponujących sprawną infrastrukturą lądowisk. I tak, 7 czerwca wykonywały starty i lądowania na odcinku autostrady pomiędzy miejscowościami Jägala a Käravete. Następnie pojawiły się na nieco zarastającym już nieczynnym lotnisku wojskowym w Haapsalu, na którym do lat 90. stacjonowały MiG-i-23 z czerwonymi gwiazdami.

Jednym z obecnych był A-10C w okolicznościowym malowaniu z okazji stulecia jednostki. Inspiracją dla specjalnego wyglądu maszyny były barwy 107. Eskadry z czasów inwazji w Normandii, gdy latała ona na myśliwcach rozpoznawczych F-6B Mustang. Przed wizytą nad Bałtykiem samolot ten brał udział w obchodach 74. rocznicy D-Day, jednej z największych operacji w czasie drugiej wojny światowej.

W tym roku działania A-10C w Estonii, na szczęście, obyły się bez incydentów. W sierpniu zeszłego roku na innym odcinku tej samej autostrady jeden z Thunderboltów II podchodząc do lądowania zawadził skrzydłem o stojący w pobliżu znak drogowy i uszkodził plastikowe bariery odgradzające teren. Zarówno samolot, który odleciał potem o własnych siłach, jak i pilot, wyszli z tej przygody bez większego szwanku.

Zobacz też: Francuskie Mirage’e rozpoczęły dyżury w Ämari

(theaviationist.com; na fot. tytułowej A-10C w estońskiej bazie Ämari w czerwcu 2013 roku)

US Air National Guard / Capt. Joseph Winter