Samoloty szturmowe A-10 Thunderbolt II należące do amerykańskiej 74. Ekspedycyjnej Eskadry Myśliwskiej, wydzielonej z 23. Skrzydła stacjonującego w bazie amerykańskich sił powietrznych Moody, zostały rozmieszczone w Estonii. Dwanaście samolotów przybyło do bazy wojsk lotniczych w Ämari w ramach amerykańskiej inicjatywy czasowego wsparcia sojuszników z Europy. Theater Security Package zapewnia wsparcie Europie poprzez wydzielenie jednostek na co dzień stacjonujących na amerykańskim terytorium.

Rozmieszczenie amerykańskich maszyn było przygotowywane już od dłuższego czasu. Najpierw w minioną środę w bazie Ämari pojawił się transportowiec C-5M Super Galaxy, zaś w tym tygodniu przybyły samoloty transportowe Boeing 747-400F. Jednostki transportowe zadbały o dostawy sprzętu i ekwipunku dla 350 członków personelu wojskowego USAF-u. Samoloty A-10 Thunderbolt II zostaną w Estonii przez sześć miesięcy i brać będą udział w ćwiczeniach z udziałem państw NATO i krajów partnerskich. Ćwiczenia odbywać się będą od 22 września do 6 listopada 2015 roku.

– Rozmieszczenie szturmowych Thunderboltów II w Estonii jest czymś więcej niż zwykłym stacjonowaniem w bazie Moody. Ponadto jest to doskonała okazja do reprezentowania na zewnątrz wojsk lotniczych Stanów Zjednoczonych i doskonalenie umiejętności oraz współdziałania z żołnierzami innych państw – oświadczył dowódca eskadry podpułkownik Bryan France.

(usafe.af.mil; fot. U.S. Air Force / Airman 1st Class Luke Kitterman)