Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych odnotowywały już usterki w układach podtrzymywania życia pilotów w F-22A, F-35A i T-6A, marynarka i piechota morska – w F/A-18 różnych wersji, EA-18G, T-45C i F-35B/C. W ostatnich tygodniach natomiast, jak pisze Aviation Week, w bazie Davis-Monthan w Arizonie z powodu usterek instalacji tlenowych czasowo uziemione było dwadzieścia osiem Thunderboltów II.

Davis-Monthan jest domem dla A-10 należących do 355. Skrzydła Myśliwskiego USAF-u, w skład którego wchodzą 354. i 357. Eskadra Myśliwska oraz latający także na tym typie zespół pokazowy. Wśród maszyn są zarówno egzemplarze z instalacją tlenową starego typu, której częścią jest zbiornik ciekłego tlenu, jak i samoloty z pokładową wytwornicą tlenu (OBOGS), niezależną od źródeł lotniskowych.

Jak podał 8 stycznia rzecznik US Air Force, kapitan Josh Benedetti, do trzech przypadków niedotlenienia doszło na przełomie listopada i grudnia. W dwóch sytuacjach zadziałały instalacje awaryjne i samoloty bezpiecznie wylądowały. Trzecia awaria zdarzyła się jeszcze na ziemi i start A-10 wstrzymano.

Tylko jedna z usterek wystąpiła w Thunderbolcie II ze starszą instalacją tlenową. Szybko zdiagnozowano, że jej powodem było uszkodzenie regulatora ciśnienia tlenu dopływającego do kabiny. W przypadku maszyn z OBOGS ustalenie przyczyn awarii okazało się trudniejsze. Dowództwo bazy profilaktycznie zadecydowało więc o zawieszeniu lotów na A-10 z nowymi instalacjami na czas pracy komisji powypadkowej.

W toku działań sprawdzających w Warthogach stwierdzono problemy z korozją kanałów doprowadzających powietrze i zalecono dodatkowe procedury przedstartowe. Rzecznik USAF-u twierdzi, że dochodzenie nie zakłóciło działań 355. Skrzydła, które w tym czasie prowadziło operacje na pozostałych maszynach. Loty na uziemionych A-10 wznowiono zaś po tygodniu, na razie bez kolejnych incydentów.

Zobacz też: Chuck Norris wspiera A-10

(aviationweek.com; na zdj. A-10 ze 107. Eskadry Myśliwskiej w malowaniu okolicznościowym)

US Air National Guard / Spc. John Brandenburg