22 października 1922 roku w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich powołano do życia firmę lotniczą Tupolew. Przedsiębiorstwo swoją nazwę zawdzięcza Andriejowi Tupolewowi, konstruktorowi i projektantowi samolotów. Obecnie firma zajmuje się produkcją samolotów na potrzeby wojskowe i rynek cywilny.

Pośród około 300 konstrukcji, które opuściły biurka kreślarskie Tupolewa, kilka z nich zapisało się w historii lotnictwa. Jedną z nich jest bombowiec Tu-2, który powstał podczas drugiej wojny światowej, jednak dopiero po jej zakończeniu wyprodukowano jego znaczne ilości. Kolejnym wartym wspomnienia samolotem jest służący do dziś Tu-95, który swój dziewiczy lot odbył w 1952 roku. Jest to bombowiec strategiczny wyposażony w cztery turbośmigłowe silniki, powstał jako nosiciel broni atomowej, a obecnie ma również możliwość przenoszenia pocisków manewrujących.

Biuro Konstrukcyjne Tupolewa tworzy także konstrukcje na rynek cywilny. Najsławniejszą maszyną powstałą do użytku cywilnego był Tu-144. Był to najszybszy cywilny samolot pasażerski, bezpośredni rywal powstałego we Francji i Wielkiej Brytanii Concorde’a. Pomimo że radzieckiej konstrukcji udało szybciej wzbić się w powietrze, pośpiech przy jej tworzeniu był przyczyną problemów w dalszej eksploatacji.

Obecnie konstruktorzy Tupolewa pracują nad nową generacją bombowców dla Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych. Nowa maszyna ma zastąpić obecnie używane Tu-95 i Tu-22M.

Zobacz też: Bartini A-57. Sowiecki bombowiec nie z tej ziemi

(tupolev.ru)

Alex Beltyukov, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported