Konsorcjum spółek Iveco Defence Vehicles i OTO Melara podpisało z Dyrekcją do spraw Uzbrojenia Wojsk Lądowych umowę w sprawie sprzedaży osiemdziesięciu sześciu kołowych niszczycieli czołgów Centauro II w wersji 3.0. W myśl kontraktu Esercito Italiano będzie mogło skorzystać z klauzuli rozszerzenia zamówienia o kolejne dziesięć pojazdów. Umowę – o nieujawnionej dotąd wartości – podpisano w Palazzo Guidoni, siedzibie Generalnego Sekretariatu Obrony i Narodowej Dyrekcji Uzbrojenia.

Porozumienie zakłada również wsparcie logistyczne, sprzętowe i szkoleniowe. Produkcja kadłubów Centauro II odbywać się będzie w zakładach przedsiębiorstwa Iveco Defence Vehicles w Bolzano, zaś wieży – w La Spezii, gdzie mieszczą się zakłady Leonardo Defence Systems.

Dowództwo wojsk lądowych systematycznie realizuje kolejne punkty zamówień Centauro II. Ocenia się, że pododdziały potrzebują co najmniej 148 pojazdów, choć wcześniej uważano, że 136 w zupełności wystarczy. Mają się one w komplecie znaleźć u odbiorcy do 2032 roku. Nowa generacja niszczycieli czołgów przejmuje zadania starszych pojazdów – B1 Centauro, wprowadzane do służby od 1991 roku.



Pierwszy kontrakt koncern Leonardo podpisał w lipcu 2018 roku. Zakładał dostawę dziesięciu wozów bojowych Centauro II w wersji 2.0 uzbrojonych w armatę kalibru 120 milimetrów. Dodatkowym – jedenastym – był służący wcześniej do testów egzemplarz prototypowy, który zostanie odpowiednio przebudowany. Włoskie wojska lądowe otrzymały również dwuletni pakiet wsparcia użytkownika.

Według ustalonego harmonogramu wdrożenia Centauro II do służby ostatnie testy prototypu odbędą się w 2019 roku. Później ruszą przygotowania do budowy włoskich niszczycieli czołgów, a następnie wystartuje konstrukcja pierwszej transzy pojazdów. Esercito Italiano otrzyma początkowo cztery wozy w drugiej połowie 2020 roku, zaś kolejne sześć – rok później. Wszystkie nowe wozy mają uzyskać gotowość operacyjną do 2022 roku.

28 maja sekretariat generalny ministerstwa obrony Włoch poinformował o złożeniu zamówienia na dostawę czterdziestu Centauro II w konfiguracji 3.0. W kontrakcie zapisano klauzulę pozwalającą na zakup pięćdziesięciu sześciu kolejnych pojazdów. Rozszerzono pakiet wsparcia i gwarancyjny z trzech do dziesięciu lat.

W zmodyfikowanym pojeździe w konfiguracji 3.0 przesunięto wieżę OTO Melara HITFACT II. Było to konieczne, aby poprawić kąt widzenia nowego dzienno-nocnego panoramicznego peryskopu Attila II dla działonowego i dowódcy. Na pojeździe pojawiły się też wyrzutnie granatów dymnych ROSY_L (Rapid Obscuring System) kalibru 40 milimetrów.



Zmodyfikowano system kierowania ogniem, co dało możliwość strzelania amunicją programowalną. Zainstalowano nową instalację elektryczną, układ identyfikacji swój-obcy (IFF), wyłaz desantowy o zwiększonym do 180 stopni kącie otwarcia i nowe czterokanałowe radiostacje. Cztery anteny RCIED (Radio Controlled Improvised Explosive Device) z wersji 2.0 – rozmieszczone wokół wieży – zastąpiono umieszczoną na stropie wielokierunkową anteną wysokiej częstotliwości do blokowania sygnału radiowego do detonacji improwizowanych ładunków wybuchowych.

W lipcu Leonardo zaprezentował kołowy niszczyciel czołgów Centauro II z wieżą Hitfact Mk II uzbrojoną w nową armatę gwintowaną kalibru 105 milimetrów z lufą o długości 52 kalibrów. Pojawiła się ona w miejsce gładkolufowej armaty kalibru 120 milimetrów z lufą o długości 45 kalibrów. Instalacja działa kalibru 105 milimetrów pozwoliła zmniejszyć ciężar wieży o 750 kilogramów i stworzyła możliwość transportu większej ilości amunicji mniejszego kalibru.

Zobacz też: Testy X-61A z C-130 – mało brakowało, ale się nie udało

(defenseworld.net, analisidifesa.it)

Oto-Melara