W tym miesiącu żołnierze 82. Batalionu Pancernego 7. Brygady Pancernej Sił Obronnych Izraela dokonują znacznego skoku technologicznego. Odstawiają Merkawy Mk 2, które są stopniowo wycofywane ze służby, i przesiadają się na nowszy wariant czołgów, Merkawy Mk 4. Wycofany sprzęt będzie spełniać inne funkcje w izraelskich wojskach lądowych. Przede wszystkim używać go będą jednostki rezerwowe do patrolowania rejonów nadgranicznych, zwłaszcza w czasie konfliktu zbrojnego.

Do połowy lipca 82. Batalion był jedną z ostatnich jednostek, które używają jeszcze przestarzałych Merkaw Mk 2. Ostatnią operacją przeprowadzoną przez żołnierzy tego batalionu na starych pojazdach było zabezpieczenie granicy z Syrią i ochrona niestabilnego regionu przed przenikaniem bojowników islamskich. Misja zakończyła się w połowie lipca.

Bezpośrednio po niej żołnierze wzięli udział w programie szkoleniowym, której celem było zapoznanie się z obsługą nowych pojazdów pancernych. W najbliższych tygodniach pancerniacy uczyć się będą korzystać z funkcji systemu ochrony aktywnej Trophy, radiolokatorów czołgowych, komputerów i systemów łączności. Odbędą też rzeszkolenie z zakresu otrzymywania i przekazywania dokładnych informacji dotyczących współrzędnych wrogich jednostek, dzielenia się danymi z innymi czołgami, artylerią i jednostkami latającymi.

82. Batalion to część 7. Brygady Pancernej i pierwsza formacja pancerna wojsk lądowych Izraela. Powstała jeszcze przed wojną o niepodległość z 1948 roku i brała udział w każdym konflikcie zbrojnym toczonym przez Izrael.

Zobacz też: Więcej Merkaw w izraelskich wojskach lądowych

(jpost.com; fot. Michael Mass na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)