Według dziennika The Telegraph Wielka Brytania jest bardzo blisko podjęcia decyzji o wystosowaniu zapytania o informację w sprawie pozyskania nowych wozów opancerzonych w układzie 8 × 8 dla tamtejszych wojsk lądowych. Realizowane ono będzie w ramach programu Mechanized Infantry Vehicles (MIV), który zakłada kupno nawet 800 pojazdów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze do służby trafią już na początku kolejnej dekady.

Wielka Brytania powróciła do programu pozyskania przyszłego bojowego wozu piechoty MIV pod koniec 2015 roku. Najnowsze informacje potwierdzają, że o dostawy dla brytyjskich wojsk lądowych powalczy pięć podmiotów przemysłu obronnego.

W postępowaniu prawdopodobnie weźmie udział fińska Patria, oferująca nową generację kołowego pojazdu pancernego AMV XP. Francuski Nexter Systems zaproponuje transporter VBCI 2, zaś ST Kinetics z Singapuru wystartuje z wozem Terrex 3. Niemieckie konsorcjum Artec GmbH zaproponuje Boxera. Celem Niemców w programie MIV jest jednak przekazanie Brytyjczykom praw do projektu Boxerów i zapewnienie produkcji na eksport. Pojazdy mają być montowane bezpośrednio w Wielkiej Brytanii. Udział brytyjskiego przemysłu obronnego w produkcji ma wynieść ponad 60%. Artec GmbH ma chrapkę na brytyjski rynek po ostatnim zwycięstwie w Australii.

Z kolei General Dynamics zastanawia się na razie nad przedstawieniem propozycji. Bierze pod uwagę Piranhę 5, LAV-a 6.0, LAV-a 700 i Strykera DVH.

Nowy kołowy transporter opancerzony prawdopodobnie zastąpi pojazdy patrolowe typu Mastiff i stanie się częścią nowych brygad uderzeniowych brytyjskich wojsk lądowych. Szacuje się, że pojazdy trafią do służby liniowej w latach 2021–2022 i stanowić będą uzupełnienie dla bojowych wozów piechoty Ajax.

Podczas DSEI 2017 generał brygady Zac Stenning, dowódca 1. Brygady Pancernej, wyjaśnił, że ta jednostka będzie pierwszą przekształconą w brygadę uderzeniową. Spodziewa się, że nastąpi to jeszcze pod koniec 2020 roku. Tam tez trafią nowe pojazdy.

Zobacz też: Coraz bliżej modernizacji Challengerów 2

(telegraph.co.uk)

Bundeswehr, Creative Commons Attribution 2.0 Generic