Według informacji przekazanych przez południowokoreańską agencję informacyjną Yonhap przedsiębiorstwo Hyundai Rotem wygrało kontrakt o wartości 357 milionów dolarów na dostawę kołowych pojazdów opancerzonych K806 i K808. Wozy trafią do południowokoreańskich wojsk lądowych.

W czerwcu 2016 Seul ogłosił plan nabycia 600 nowych wozów K806 i K808. Zgodnie z pierwotnymi planami produkcja seryjna miała rozpocząć się już w tamtym roku, ale uległa przesunięciu. Udało się zakończyć jedynie produkcję małoseryjną w liczbie szesnastu pojazdów obu typów.

Produkcja seryjna w zakładach producenta w Changwonie ma wystartować bez zbędnej zwłoki w 2018 roku. Według bieżących planów zakończy się w 2020 roku. Ocenia się, że konstruowanych będzie 100 pojazdów rocznie.

Nowe pojazdy mają poprawić mobilność, wytrzymałość i siłę uderzenia czołowych i tyłowych oddziałów wojsk lądowych. Prace rozwojowe nad oboma pojazdami rozpoczęły się w 2012 roku, zaś cztery lata później wozy pomyślnie przeszły ostateczne testy i południowokoreańska agencja do spraw zamówień obronnych DAPA wydała zgodę na produkcję seryjną.

Kołowy transporter opancerzony K808 w układzie 8 × 8 i masie 20 ton zaprojektowano tak, aby piechurzy mogli dysponować pojazdem do wykonywania misji rozpoznawczych na linii frontu, w tym w regionach górskich. Jego zadaniem będzie również wspieranie czołgów podstawowych K1A1 i K2. K806 w układzie 6 × 6, ważący 16 ton, przeznaczony jest szybkich uderzeń i misji rozpoznawczych na tyłach wroga. Ponadto jego zadaniem będzie ochrona ważnych obiektów wojskowych.

Kadłuby K806 i K806 są spawane i zapewniają ochronę balistyczną przed rażeniem pociskami kalibru 12,7 milimetra. Pojazdy mogą być wyposażone w dodatkowy pancerz w zależności od wymagań postawionych przed nimi zadań do wykonania.

K806 może być również skonfigurowany jako opancerzony pojazd bojowy z wieżą uzbrojoną w armatę automatyczną kalibru 30 milimetrów, pojazd ewakuacji medycznej i wóz wsparcia ogniowego z armatą kalibru 90 milimetrów.

K808 również jest dostępny w różnych wariantach, w tym jako wóz bojowy z wieżą uzbrojoną w armatę automatyczną kalibru 30 milimetrów, wóz przeciwlotniczy uzbrojony w dwulufową armatę kalibru 30 milimetrów oraz samobieżny moździerz wyposażony w zamontowany w tylnej części kadłuba moździerz kalibru 120 milimetrów.

Zobacz też: Opóźnienie produkcji czołgów K2 Black Panther

(janes.com)

materiały prasowe Hyundai Rotem