Trwa krwawa bitwa o Mariupol, gdzie wciąż pozostaje, według różnych danych, od 80 tysięcy do 120 tysięcy mieszkańców (z przedwojennych 430 tysięcy). Ponad tysiąc ukrywa się w kombinacie Azowstalu, który jest prawdopodobnie już ostatnim bastionem ukraińskim w mieście.

Niewiele się zmieniło przez noc na froncie wschodnim, ale nie należy przez to rozumieć, że niewiele się działo. Bynajmniej – ale nigdzie nie doszło do przełamania linii obrony. Rosjanie wciąż prowadzą intensywny ostrzał artyleryjski. Kilka godzin temu pociski spadły na miejscowości Nowodrużeśk i Hirśke, leżące odpowiednio na północny zachód i południe od Lisiczańska.

–REKLAMA–


Aktualizacja (02:40): Ukraińskie siły zbrojne informują, że pseudoreferendum w obwodzie chersońskim odbędzie się 27 kwietnia – w najbliższą środę.

Kończymy na dziś. Dobranoc.

Aktualizacja (01:55): Rosyjska szczekaczka wzywa Ukraińców broniących kombinatu Azowstalu do kapitulacji. Kto złoży broń – głosi komunikat – zachowa życie i będzie traktowany zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego, a cywilom umożliwiona będzie ewakuacja.

Aktualizacja (01:38): Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że zasadnicza rosyjska ofensywa w Donbasie jeszcze się nie rozpoczęła i że na razie Rosjanie tylko wyszukują słabe punkty ukraińskiej obrony. Podkreślił również, że kampania w Donbasie nie musi być ostatnim zrywem najeźdźców w tej wojnie, gdyż Rosja wciąż może zebrać zasoby ludzkie i materiałowe na kolejną kampanię.

Aktualizacja (01:31): Rosyjska amunicja kasetowa w Mikołajowie.

Aktualizacja (01:05): Rosyjski Su-35S nad samozwańczą Ługańską Republiką Ludową.

Aktualizacja (00:54): Wiadomość z Waszyngtonu na marginesie tego sprawozdania: zarządzono ewakuację Kapitolu ze względu na wtargnięcie statku powietrznego w chronioną przestrzeń powietrzną nad stolicą. Alarm odwołano około dwudziestu minut później.

Aktualizacja do aktualizacji: winowajcą okazał się samolot wiozący zespół spadochronowy amerykańskich wojsk lądowych – Golden Knights. Spadochroniarze mieli zaplanowany skok nad stadionem baseballowym Nationals Park, ale jak widać, zawiodła koordynacja między instytucjami rządowymi. Co ważne, nie było problemu w ramach sił zbrojnych (za ochronę przestrzeni powietrznej stolicy odpowiada NORAD), ponieważ nie zarządzono startu alarmowego myśliwców broniących Waszyngtonu.

Aktualizacja (00:21): Rosyjski żołnierz z peryskopem ręcznym gdzieś w kompleksie Azowstalu. Nawet jeżeli to tylko inscenizacja na potrzeby filmiku (a jest, bo kamerzysta ustawił się tak, że jest doskonale widoczny przez okno), dobrze pokazuje ona realia walki na terytorium kombinatu. Przeciwnik może się czaić dosłownie wszędzie, a co gorsza, może się w każdej chwili pojawić tam, gdzie jeszcze niedawno było bezpiecznie.

Aktualizacja (23:54): Rosyjski T-80BW driftujący w Mariupolu.

Aktualizacja (23:17): Dzisiejszy raport sytuacyjny ukraińskiego dowództwa Operacji Sił Połączonych, odpowiadającej od 2018 roku za obronę Donbasu, podaje, że 20 kwietnia odparto dziewięć ataków rosyjskich, zniszczono jeden czołg, jeden system przeciwlotniczy, jedno działo, dziesięć pojazdów opancerzonych, dwa wozy inżynieryjne nieokreślonego rodzaju, dwa inne pojazdy, trzy drony Orłan-10, pocisk manewrujący i skład amunicji.Aktualizacja (22:35): Rosyjska Duma Państwowa miała pocztę służbową postawioną w usłudze Gmail.

Jeszcze raz, żeby nie było wątpliwości. Rosyjska Duma Państwowa. Miała pocztę służbową. Postawioną w usłudze Gmail. W – dodajmy – a m e r y k a ń s k i e j usłudze Gmail.

Siergiej Markow, były deputowany, poinformował na Facebooku (amerykańskim…), że koncern Google właśnie zablokował pocztę służbową Dumy bez możliwości odzyskania danych.

Aktualizacja (22:30): Rosyjski politolog Andriej Piontkowski uważa, że Stany Zjednoczone nie ugną się przed szantażem jądrowym Putina i że żadne groźby nie skłonią ich do ograniczenia pomocy dla Ukrainy. Zdaniem Piontkowskiego zmiana w nastawieniu Waszyngtonu i całego NATO dokonała się w pierwszych dniach kwietnia. O ile do tamtej pory Zachód starał się sygnalizować, że pragnie uniknąć eskalacji i trzeciej wojny światowej, o tyle później groźby płynące z Kremla odniosły dokładnie odwrotny skutek i sprawiły, że w narracji Zachodu pojawiła się gotowość do eskalacji, jeśli Putin posunie się za daleko.

Piontkowski uważa, że Amerykanie wiedzą dokładnie, gdzie Putin się ukrywa, i są gotowi (a także zdolni) zabić go za pomocą głowic jądrowych o stosunkowo niewielkiej mocy, co ma pozwolić na uniknięcie globalnej apokalipsy. Putin zaś podobno dobrze o tym wie.

Aktualizacja (20:40): Żołnierze batalionu Azow i ukraińskiej piechoty morskiej przeprowadzili udany atak mający na celu odblokowanie portu w Mariupolu. Wskutek operacji w kierunku huty Azowstal udało się ewakuować około 500 funkcjonariuszy policji i straży granicznej.

Aktualizacja (20.20): Szef ługańskiej obwodowej administracji wojskowej Serhij Hajdaj przyznał, że po wycofaniu się Ukraińców z Kreminnej okupanci kontrolują już 80% obwodu. Główna linia obrony biegnie z Rubiżnego do Popasnej, Rosjanie kontrolują jedynie niewielką część tych miejscowości. Władze mają nadzieję, iż uda się zawrzeć i utrzymać rozejm wielkanocny (24 kwietnia), aby ewakuować ludność i dostarczyć pomoc humanitarną.Aktualizacja (19.58): Amerykański C-5M Super Galaxy w Rzeszowie. Albo przywiózł coś dużego, albo dużo czegoś małego. Być może właśnie to jest zapowiadany wczoraj transport pomołdawskich MiG-ów-29 na części?

Aktualizacja (19.29): Komentarz zbędny.

Aktualizacja (18.57): Rosjanie obiecali otworzyć dziś kolejny korytarz humanitarny dla cywilów z Mariupola. Ewakuacja początkowo ruszyła bez przeszkód (mimo że Rosjanie podstawili mniej autobusów, niż obiecali, przez co nie wszyscy chętni zdołali wsiąść), ale o godzinie 19.00 czasu lokalnego ewakuowani wciąż jeszcze nie dotarli na terytorium kontrolowane przez wojsko ukraińskie. Poniższy filmik nagrano w Orichiwie, pięćdziesiąt kilometrów od Zaporoża.

Aktualizacja (18.04): Popołudniowy raport sytuacyjny ukraińskiego sztabu generalnego podaje, że Rosjanie odnieśli częściowy sukces w działaniach ofensywnych z Iziumu w kierunku Dibriwnego w rejonie iziumskim. Sukces na tym odcinku otworzyłby najeźdźcom drogę na Słowiańsk i Kramatorsk. Z kolei w (nieudanej) próbie zdobycia pobliskiej wsi Dowheńke uczestniczyli podobno żołnierze rosyjscy przebrani w mundury ukraińskie.

Rosjanie starają się także zająć Popasną, leżącą mniej więcej w pół drogi między Ługańskiem i Kramatorskiem.

Aktualizacja (17.35): Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zlokalizowała w obwodzie charkowskim ukryty skład sprzętu wojskowego ukradzionego z magazynów wojskowych. Znajdowało się tam między innymi sześćdziesiąt silników czołgowych i dwadzieścia sześć przeciwlotniczych pocisków rakietowych. Właściciele składu prawdopodobnie zamierzali przekazać cały towar – wart około 200 milionów dolarów – siłom okupacyjnym.Aktualizacja (16.57): Kolejnym fantomem mogą okazać się haubice samobieżne PzH 2000. Ukraina miałaby jakoby otrzymać pojazdy z holenderskich zasobów wojskowych. Holandia zamówiła pięćdziesiąt siedem PzH 2000NL w roku 2002, jednak z powodu cięć budżetowych aż połowa od razu po dostawie trafiła do magazynów. W roku 2019 reaktywowano sześć z nich, tworząc dodatkową baterię. Informację jako pierwszy podał dziennik Bild, powołując się na źródło w holenderskim ministerstwie obrony. Następnie doniesienia te powtórzyły Handelsblatt i Bloomberg. Na razie brak oficjalnego potwierdzenia.

Tutaj zaczyna się rola Niemiec, bezustannie kompromitowanych przez kanclerza Scholza. W magazynach Bundeswehry powinno być jeszcze czterdzieści cztery PzH 2000, które ewentualnie można by dostarczyć Ukrainie. Według doniesień mediów Niemcy miałyby odpowiadać za szkolenie ukraińskich artylerzystów, które byłoby prowadzone na terenie Polski lub Niemiec.

Niemiecki korespondent agencji Bloomberga podaje jeszcze jedną bardzo interesującą z polskiego punktu widzenia informację, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela rządu w Berlinie. Zamiast wysyłać ciężki sprzęt Ukrainie, Niemcy mają zaoferować dostawy czołgów i innych pojazdów opancerzonych państwom Europy Środkowo-Wschodniej, które zdecydują się na przekazanie Ukraińcom wozów bojowych sowieckiej produkcji.

Aktualizacja (15.57): Rząd norweski oficjalnie potwierdził, że przekazał Ukrainie „około stu” pocisków przeciwlotniczych Mistral wraz z nieujawnioną liczbą wyrzutni. Norwedzy wykorzystują systemy tego typu do obrony przeciwlotniczej korwet i niszczycieli min; planowano wycofanie ich ze służby w ciągu kilku lat.

Aktualizacja (15.35): Dziś w nocy – od godziny 22.00 do 5.00 rano – w całym obwodzie kijowskim będzie obowiązywała godzina policyjna.

Aktualizacja (15.20): Minister zdrowia Wiktor Laszko powiedział, że wskutek rosyjskiego ostrzału i bombardowań całkowitemu zniszczeniu uległo co najmniej trzydzieści sześć szpitali w Ukrainie. – Już wiemy, że na odbudowę tych placówek potrzeba 12,817 miliarda hrywien – stwierdził Laszko w rozmowie z Interfax-Ukraina.

Aktualizacja (15.02): Lwowska obwodowa administracja wojskowa informuje, że od początku wojny do obwodu lwowskiego przeniosły się już dziewięćdziesiąt trzy przedsiębiorstwa z branży spożywczej, chemicznej, meblarskiej, drzewnej, budowlanej, budowy maszyn i obróbki metali, z czego działalność wznowiło dotąd trzydzieści osiem. Do przeprowadzki zmuszone było między innymi przedsiębiorstwo Pożmaszyna z obwodu czernihowskiego, jedyny w Ukrainie producent zabudów samochodów pożarniczych.Aktualizacja (14.54): Wołodymyr Zełenski apeluje po raz kolejny: „To niesprawiedliwe, że Ukraina wciąż jest zmuszona prosić swoich partnerów o to, co przechowują przez lata w swoich magazynach. Jeśli mają broń, której Ukraina potrzebuje tu i teraz, jeśli mają amunicję, której potrzebujemy tu i teraz, ich obowiązkiem moralnym jest przede wszystkim pomóc w obronie wolności. Pomóżcie uratować życie tysiącom Ukraińców”.

Aktualizacja (14.30): Od 6 kwietnia w bułgarskiej bazie Graf Ignatiewo w ramach misji air policing stacjonują cztery holenderskie F-35A. NRC Handelsblad informuje, że jednemu z żołnierzy holenderskiej piechoty morskiej odpowiadających za bezpieczeństwo kontyngentu zaproponowano pieniądze za ujawnienie informacji na temat samolotu. W celu zapewnienia szczelności informacyjnej żołnierze musieli zdać do depozytu prywatne telefony.

Aktualizacja (14.23): Ukraińskie służby wywiadowcze alarmują, że Rosjanie planują przymusowy werbunek wśród ludności obwodów chersońskiego i zaporoskiego.

Aktualizacja (13.55): Phillips przyjechał do Ukrainy przez Białoruś, prawdopodobnie 14 marca.

Aktualizacja (13.50): Brytyjczyk Aiden Aslin, weteran wojny domowej w Syrii, a obecnie obywatel Ukrainy i żołnierz ukraińskiej piechoty morskiej, dostał się kilka dni temu (prawdopodobnie 14 kwietnia) do rosyjskiej niewoli. Jego rodak Graham Phillips, najemny putinowski propagandzista, opublikował w YouTubie wywiad z Aslinem (serwis wkrótce potem usunął nagranie). Dziś brytyjski parlamentarzysta Robert Jenrick z Partii Konserwatywnej stwierdził podczas tradycyjnej cośrodowej sesji pytań do premiera, że Phillipsowi grozi postawienie przed sądem za zbrodnie wojenne – maltretowanie jeńców.Aktualizacja (13.21): Kanclerza Olafa Scholza brnięcia w ślepy zaułek ciąg dalszy. Jeszcze przed Wielkanocą Scholz zapowiedział większą pomoc wojskową dla Ukrainy. Kijów miał otrzymać pieniądze na kupno sprzętu w niemieckich firmach zbrojeniowych, nie podano jednak, ile dokładnie. Spekulowano o kwocie około miliarda euro. W kolejnych dniach okazało się, że będzie to znacznie mniej, a na liście sprzętu, który będzie można dostarczyć Ukrainie, nie ma ciężkiego uzbrojenia. Niemcy nadal jednak udzielają większej pomocy wojskowej niż Francja, która dla kontrastu chętnie chwali się swoimi dostawami.

Komentarze pod adresem kanclerza stają się coraz bardziej cięte i złośliwe. Na pewno pod względem unikania jednoznacznej odpowiedzi pobił już wszelkie rekordy ustanowione przez Angelę Merkel. Czkawką wracają Mardery. Niemiecki rząd odmówił dostarczenia setki bojowych wozów piechoty Ukrainie, nagle jednak znalazł dwie setki dla Grecji.

Dzisiaj wydarzenia w Niemczech weszły na nowy poziom. Politykę Scholza względem Ukrainy pochwalił w Bundestagu Tino Chrupalla, przywódca frakcji parlamentarnej prorosyjskiej AfD. Czy okaże się to polityczny pocałunek śmierci dla kanclerza?

Aktualizacja (13.11): Uszkodzona haubica samobieżna 2S3 Akacyja zdobyta przez Ukraińców.

Aktualizacja (12.47): Micah Lee z The Intercept podsumowuje dotychczasową działalność hakerów wymierzoną w rosyjskie instytucje. Pod egidą DDoSecrets zdobyto siedem zestawów danych w marcu i dwadzieścia (dotąd) w kwietniu. Między innymi: 817 GB z Roskomnadzoru, 726 GB z Gazpromu 79 GB z Transnieftu, 15 GB z Rosatomu, 22 GB z rosyjskiego banku centralnego, 786 GB z Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej czy 446 GB z ministerstwa kultury.

Aktualizacja (12.37): Rosyjskie ministerstwo obrony pokazało odpalenie salwy pocisków Ch-35 z kompleksu obrony wybrzeża Bał. Pociski te mogą być użyte również do atakowania celów lądowych; w tym wypadku Rosjanie podają, że zaatakowano infrastrukturę sił zbrojnych Ukrainy.Aktualizacja (12.25): Pododdziały przeciwlotnicze ukraińskich Wojsk Desantowo-Szturmowych zestrzeliły dwa rosyjskie bezpilotowce zwiadowcze: śmigłowiec Gorizont Air S-100 (wersję licencyjną austriackiego Camcoptera S-100) i samolot Orłan-10. Zestrzeleń dokonano za pomocą systemów Starstreak i Stinger.

Aktualizacja (12.15): Krążą informacje o użyciu bojowym najnowszych rosyjskich myśliwców wielozadaniowych Su-57. Nowe typy samolotów bojowych to obecnie na świecie większa rzadkość niż nosorożec jawajski, więc przyjrzyjmy się tej sprawie bliżej. Podkreślmy jednak, iż nie był to chrzest bojowy dla maszyn tego typu. Pojawiły się one w Syrii już w lutym 2018 roku i wykonały tam co najmniej jedno uderzenie na cele naziemne.

A w Ukrainie? Cóż, w Ukrainie Su-57 w ogóle się nie pojawił, bo Ukraina – w przeciwieństwie do Syryjczyków walczących przeciwko Baszszarowi al-Asadowi – dysponuje systemami przeciwlotniczymi z prawdziwego zdarzenia. Wobec tego Rosjanie ograniczyli się do odpalenia pocisków manewrujących spoza strefy rażenia nieprzyjacielskie opl. Redakcja ukraińskiego serwisu Defence Express zwraca uwagę, że pod względem prestiżowym utrata Su-57 byłaby ciosem porównywalnym z utratą Moskwy.

Co ciekawe, anglojęzyczna wersja Defence Express podaje informację, której nie ma w wersji ukraińskiej – o tym, że Su-57 użyły kierowanych telewizyjnie pocisków manewrujących Ch-59. Wydaje się, że to błąd. Pocisk Ch-59 wymaga do naprowadzania zasobnika APK-9E Tekon. Nie ma żadnych informacji o zintegrowaniu zasobników tego typu z Su-57. Jeśli rzeczywiście użyto Ch-59, to znaczy, że na 99% nie odpalono ich z Su-57. Jeśli zaś pociski odpalono z Su-57, na 99% nie były to Ch-59.

ministerstwo obrony Ukrainy