Amerykańska Agencja do spraw Współpracy Obronnej poinformowała, że Departament Stanu zaakceptował prośbę Zjednoczonych Emiratów Arabskich o dostawę czterech tysięcy rakiet AGM-114 Hellfire. Pośrednio może to dowodzić ich wielkiego zużycia w walkach z milicją Huti w Jemenie.

Rakiety będą dostarczone w wariantach R i K w transach po tysiąc sztuk w ciągu trzech lat. AGM-114K uzbrojony jest w penetrującą głowicę przeciwpancerną, a AGM-114R jest rakietą wielozadaniową, która łączy w sobie cechy przeciwpancerne z wersji K, efekt odłamkowo-burzący z wersji M oraz efekt termobaryczny z wersji N. Wartość umowy to 468 milionów dolarów.

Poprzednie zamówienie na AGM-114 z Zjednoczonych Emiratów Arabskich złożone było we wrześniu 2011 roku i obejmowało pięćset pocisków AGM-114R wraz z dodatkowym wyposażeniem, za które zapłacono sześćdziesiąt osiem milionów dolarów. Jeszcze wcześniej, bo w 2009 roku, państwo to zamówiło 363 sztuki AGM-114N.

Rakiety Hellfire znajdują się w uzbrojeniu śmigłowców szturmowych Apache, rozpoznawczych śmigłowców Bell 407MRH oraz samolotów Air Tractor. Wszystkie trzy typy są od marca 2015 roku używane w walkach w Jemenie. Ponadto samoloty Air Traktor zostały przebazowane na południe Arabii Saudyjskiej, gdzie patrolują granicę tego państwa chroniąc ją przed infiltracją przez islamistów.

(janes.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)