Na targach IDEX w Abu Zabi turecka firma Otokar podpisała z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi kontrakt na dostawę czterystu transporterów opancerzonych Rabdan w układzie 8 × 8. Zmówienie o wartości 661 milionów dolarów przyznano firmie Al Jasoor Heavy Vehicles Industries, spółce joint venture Otokara i koncernu Tawazun. Podczas salonu przemysłu obronnego Rabdan pojawił się po raz pierwszy w układzie bojowego wozu piechoty wyposażonego w wieżę podobną do tej, którą dysponują emirackie BMP-3 (zobacz też: Licencja na produkcję amunicji dla ZEA?).

Wieża BMP-3 jest uzbrojona w półautomatyczne działo 2A70 kalibru 100 milimetrów strzelające pociskami odłamkowo-burzącymi 3UOF lub przeciwpancernymi pociskami kierowanymi 3UBK10. Pozostałe uzbrojenie stanowią armata 2A72 kalibru 30 milimetrów i karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 milimetra. Są one współosiowo zamontowane wraz z działem głównym.

Rabdan powstał na bazie transportera Arma tureckiego Otokara. Napędzany jest wysokoprężnym silnikiem Caterpillar o pojemności 12,5 litra i mocy 600 koni mechanicznych. Sprzężony jest z automatyczną skrzynią biegów Allison 4500 (6 biegów do przodu i 1 do tyłu). Może poruszać się z maksymalną prędkością 105 kilometrów na godzinę, na jednym baku paliwa przejedzie zaś około 700 kilometrów. Według danych technicznych udostępnionych przez producenta może przetransportować 12 żołnierzy, wliczając w to kierowcę i dowódcę.

Ma masa całkowita pojazdu wzrosła do 30 ton. Opancerzenie zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 4 i przeciwminową na poziomie 4a/b według normy STANAG 4569 Pojazdy mają pełne zdolności amfibijne. Podczas brodzenia w wodzie z prędkością 10 kilometrów na godzinę napędzane są za pomocą dwóch pędników strumieniowych.

Zobacz też: Artyleryjskie nowości na IDEX 2017

(armyrecognition.com; na zdjęciu turecki transporter opancerzony Arma)

materiały prasowe Otokar