Brytyjski minister obrony Gavin Williamson ogłosił, że na rozwój okrętu podwodnego typu Dreadnought przyznano kolejne fundusze – 400 milionów funtów. Okręty te będą nosicielami pocisków balistycznych z głowicami jądrowymi i zastąpią jednostki typu Vanguard. Ogłoszono również, że druga jednostka serii otrzyma nazwę HMS Valiant.

– W przyszłym roku upłynie pół wieku od czasu rozpoczęcia pierwszego patrolu przez brytyjski okręt podwodny uzbrojony w pociski jądrowe – mówił minister Williamson. – Była to odpowiedź na zagrożenia stwarzane przez zimną wojnę, a teraz świat ponownie musi się zmierzyć z powracającymi zagrożeniami.

Cały program budowy czterech nowych okrętów podwodnych ma wartość 31 miliardów funtów. Podobnie jak wielozadaniowe okręty podwodne typu Astute, również Dreadnoughty będą produkowane przez koncern BAE Systems.

Część wyasygnowanej sumy posłuży do utworzenia w Barrow-in-Furness centrum kształcenia i doskonalenia dla stoczniowców pracujących przy okrętach podwodnych. Centrum treningowe będzie prowadziło kursy dla 2500 pracowników miesięcznie, co w przyszłości ma się przełożyć na szybszą i lepszą produkcję i utrzymanie okrętów podwodnych. Ogólnie z programami budowy brytyjskich atomowych okrętów podwodnych jest bezpośrednio związanych 8 tysięcy miejsc pracy.

Zobacz też: Royal Navy i okręty podwodne przyszłości

(naval-technology.com)

Ministry of Defence, Crown Copyright