Rosyjska rządowa agencja prasowa TASS poinformowała o udanym teście hipersonicznego pocisku przeciwokrętowego 3M22 Cyrkon. Pocisk miał osiągnąć ośmiokrotną prędkość dźwięku.

Agencja zaznacza, że informacja pochodzi ze źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym i nie udał się jej zweryfikować. Nie udało się także potwierdzić, kiedy i gdzie przeprowadzono test. Produkcja Cyrkona ma ruszyć już w 2018. Seryjne pociski będą mieć nieco niższe osiągi niż rewelacyjne wyniki osiągnięte rzekomo podczas prób, będą osiągać prędkość rzędu Mach 4–6 i zasięg około 400 kilometrów.

Obecnie spekuluje się na temat lądowej i morskiej wersji Cyrkona. Wersja morska ma trafić na uzbrojenie krążowników liniowych Piotr Wielikij i Admirał Nachimow, natomiast lądowa będzie przystosowana do odpalania z wyrzutni 3C14, z którymi już wcześniej zintegrowano pociski Oniks i Kalibr.

Rosja nie jest jedynym krajem prowadzącym prace nad hipersonicznymi pociskami manewrującymi, ale rosyjskie prace sprawiają wrażenie najbardziej zaawansowanych. Podobne pociski powstają także w Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz z rosyjską pomocą w Indiach.

(tass.com; na zdjęciu opracowany wspólnie z Rosją indyjski pocisk supersoniczny BrahMos)

anurag, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported