Jak wiadomo już od kilku dni, ciężar wojny stopniowo przenosi się w kierunku Donbasu. Rosja najwyraźniej wciąż wierzy, że jeśli uda się przełamać obronę w tamtym regionie, możliwe będzie wykrojenie sporego kawałka Ukrainy i odtrąbienie zwycięstwa. W związku z tym Rosjanie zapowiedzieli ograniczenie działań bojowych na północy i północnym wschodzie, co niby ma stanowić gest dobrej woli, ale w praktyce ma jedynie umożliwić rotację sił i przetransportowanie dodatkowych oddziałów na odcinek donbaski. Warto zwrócić uwagę, jak mało informacji spływa z walk z o Rubiżne i Popasną. Może to świadczyć o ich wyjątkowej zaciętości i prawdopodobnie wysokich stratach obu stron.

Ukraińcy jednak nie dają się nabrać – korzystają z okazji, aby odepchnąć przeciwnika i, jeśli wszystko pójdzie dobrze, również wzmocnić siły w Donbasie. Wczoraj pisaliśmy już o ograniczonym sukcesie kontrofensywy na południe od Krzywego Rogu (odbito wsie Koczubiejewka, Zahradiwka i Orłowe). Ukraińcy nacierają też od Browarów w kierunku wschodnim wzdłuż drogi N07, na południe od Czernihowa, aby odblokować wciąż oblężone i ostrzeliwane miasto, oraz w obwodach charkowskim i sumskim, aby tam również zdjąć ciężar wojny z ludności miast obwodowych.
03.05: Niniejszym kończymy codzienne, aktualizowane na bieżąco sprawozdania z Ukrainy. Utrzymywanie ich przez kolejny miesiąc przekroczyłoby możliwości naszego małego – i pracującego z pasji, a nie dla pieniędzy – zespołu. Nie znaczy to jednak, iż przestaniemy pisać o wojnie w Ukrainie. Bynajmniej – będziemy pisać o tej wojnie aż do dnia, w którym Rosja w końcu ją przegra. I mamy nadzieję, że Czytelnicy nie przestaną nas czytać.

Czytelnikom, którzy chcieliby wspomagać Ukrainę, polecamy zwrócenie uwagi na uruchomiony przez BGK program, przez który środki finansowe trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, a ten przeznaczy je na potrzebne działania. Nasza redakcja przekazała tam 10% swoich zasobów finansowych.

Dziękujemy Czytelnikom za pięć tygodni wspólnego pomstowania na faszystowskich oprawców pustoszących Ukrainę i mordujących niewinnych ludzi. Путін – хуйло. Dobranoc.

02.44: Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że dwóch ukraińskich generałów zdegradowano za zdradę stanu. Jeden z nich to Andrij Naumow, szef głównego wydziału bezpieczeństwa wewnętrznego SBU, drugi – Serhij Kryworuczko, szef delegatury SBU w obwodzie chersońskim.

02.29: Rosjanie wycofujący się z elektrowni czarnobylskiej splądrowali ją, zabierając między innymi komputery i… czajniki. Pracownicy elektrowni wciąż boją się swobodnie po niej poruszać, gdyż istnieje obawa, że niektóre pomieszczenia zaminowano.

02.16: Łotwa zakazała używania w wydarzeniach publicznych symboli takich jak litery „Z” i „V” w kontekstach gloryfikujących rosyjską napaść na Ukrainę.

01.50: Ukraiński MiG-29 na bardzo małej wysokości. Miejsce nieznane.

01.27: Na prowadzonej w blogu Oryx liście utraconego sprzętu liczba czołgów utraconych w tej wojnie przez Rosję przekroczyła już 350, a liczba wozów opancerzonych różnych klas i bojowych wozów piechoty zbliża się do 700. Dla porównania te same straty po stronie ukraińskiej to 89 i 165.

Oczywiście przy czytaniu tej listy trzeba mieć na uwadze jeden fakt: przedstawia ona dolny próg strat. Jeśli pominąć przypadki błędnej identyfikacji czy podwójnego zliczenia jednego egzemplarza – powiedzmy, że odliczamy na tę ewentualność 5% – oznacza to, że Ukraina straciła co najmniej 85 czołgów, a Rosja straciła co najmniej 330. Rzeczywiste straty będą wyższe, prawdopodobnie nawet dużo wyższe, ale na pewno nie będą niższe.

01.05: Rosyjski BMD-4M zdobyty w wyzwolonej niedawno wsi Stojanka na zachodnich obrzeżach Kijowa, przy drodze M06, na południe od Irpienia. Tamtejszy klin rosyjski robi się coraz mniejszy.00.47: Obóz sił zbrojnych tak zwanych separatystycznych republik ludowych. Przecież to aż żal ściska. Jakie morale mogą mieć żołnierze, którzy muszą funkcjonować w takich warunkach?

00.29: Iryna Wereszczuk, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, powiedziała, że wojska okupacyjne przywłaszczyły sobie 14 ton żywności i lekarstw przywiezionych autobusami do Melitopola. Ukraina negocjuje zwrot autobusów, aby mieszkańcy Melitopola mogli wyjechać 1 kwietnia do Zaporoża.

31 marca do Zaporoża własnym transportem przez trzy uzgodnione korytarze humanitarne przybyło 1458 osób – 631 z Mariupola oraz 827 z miejscowości obwodu zaporoskiego (Berdiańsk, Melitopol, Enerhodar, Połohy, Orichiw, Hulajpołe i Wasyliwka). Do Berdiańska przyjechało czterdzieści pięć autobusów ewakuacyjnych, ale okupanci nie wpuścili ich do miasta.

00.06: Dowództwo Operacji Sił Połączonych odpowiadające za Donbas informuje, że 31 marca odparto siedem natarć przeciwnika, zniszczono trzy czołgi, dwa transportery opancerzone, dwa inne pojazdy i dwa działa, a do tego zestrzelono jednego drona Orłan-10.

23.52: Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola udała się z wizytą do Kijowa. Widoczny w tle wagon Ukrzaliznyci dowodzi, że Metsola jest już w Ukrainie.

23.30: Lotnisko w Hostomlu dziś po południu, już całkowicie zderusyfikowane. Wciąż nie wiadomo, ile setek rosyjskich spadochroniarzy dokonało tu żywota. Na szczęście na próżno – najeźdźcy nie opanowali lotniska w całości nawet na jeden dzień.23.24: Jak donosi renomowany dziennik gospodarczy Handelsblatt, niemieckie ministerstwo gospodarki rozważa nacjonalizację lokalnych spółek-córek Gazpromu i Rosnieftu. Tak radykalny krok ma zabezpieczyć zaopatrzenie w gaz ziemny i ropę naftową, których zapasy w Niemczech nie są zbyt duże. Dodajmy, że na czele resortu stoi Robert Habeck, wywodzący się z Zielonych, partii opowiadającej się za ostrzejszym kursem wobec Rosji i Chin.

23.14: Czeczeński wasal Putina Ramzan Kadyrow pochwalił się kolejnym teatralnym występem swoich bojowników w Ukrainie. Nie dość, że strzelają, nie celując, to jeszcze nie osłaniają ogniem kolegi z granatnikiem przeciwpancernym, ale zaczynają strzelać dopiero wtedy, kiedy tamten już odpalił pocisk.

22.55: Wśród zdobytego przez Ukraińców rosyjskiego sprzętu znalazł się też ten T-90A w bardzo dobrym stanie.

22.45: Ukraińska Werchowna Rada informuje, że w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie przebywają już żadni rosyjscy żołnierze. Wycofujące się siły rosyjskie wywiozły ze sobą wziętych do niewoli żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej.22.05: Ukraińska zasadzka na rosyjską cysternę z paliwem. Użyto prawdopodobnie miny albo improwizowanego ładunku wybuchowego.

21.30: Amerykański Departament Obrony potwierdza doniesienia o wycofaniu się Rosjan z lotniska w Hostomlu.

20.30: Szef administracji państwowej obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj informuje, że Rosja ściąga do obwodu coraz więcej sprzętu i czeczeńskich bojowników. Z kolei według ukraińskiego sztabu generalnego Rosjanie tworzą nową grupę wojsk, która ma działać na kierunku słobożanśkim i opanować części obwodów charkowskiego, ługańskiego i donieckiego.

20.18: Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace potwierdził, że Ukraina otrzyma ciężki sprzęt – haubice i wozy pancerne, ale nie czołgi. Sposób sformułowania komunikatu sugeruje wszakże, iż dostawy mogą nie pochodzić bezpośrednio z Wielkiej Brytanii. Jeśli nie – zapewne oznaczałoby to dostawy sprzętu poradzieckiego z zasobów państw NATO-wskich z dawnego bloku wschodniego. Pamiętajmy, że w ostatniej konferencji państw darczyńców w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy brało udział dwadzieścia pięć krajów.

Wcześniej pojawiały się już doniesienia o możliwym przekazaniu haubic samobieżnych kalibru 155 milimetrów AS-90. Notabene ich system wieżowy wykorzystywany jest także w naszych haubicach Krab, którymi Ukraińcy byli zainteresowani kilka lat temu.19.24: Kolejna kolumna rosyjskiego „zmechu” zniszczona gdzieś w obwodzie czernihowskim.

19.10: Jeszcze w temacie rosyjskiego lotnictwa dodajmy, że większość lotów bojowych wykonywana jest właśnie nad Donbasem.

19.02: Z drugiej strony nie należy przeceniać roli Dugina. Kamil Galejew przypomina, że w formowaniu kremlowskiego języka nienawiści dużo ważniejszą rolę odegrał Dmitrij Gałkowski. Ten jednak nie zdobył renomy (ponurej, ale jednak renomy) na Zachodzie – zdaniem Galejewa – ponieważ w przeciwieństwie do Dugina nie wygląda jak Rasputin i trudno widzieć w nim nienawistnego wroga albo się z nim utożsamiać.

18.56: Według osławionego kremlowskiego ideologa Aleksandra Dugina „oblężenie Kijowa to bitwa o jedność Słowian Wschodnich i stworzenie suwerennej cywilizacji rosyjskiego świata, skierowanej przeciwko Zachodowi”. Dodał również: „Prawda i Bóg są po naszej stronie. Walczymy z absolutnym złem, ucieleśnionym w cywilizacji zachodniej, w jej liberalno-totalitarnej hegemonii, w ukraińskim nazizmie”. Czytając takie odrażające brednie, naprawdę trudno nie przywołać w ślad za Mariją Piewczich rwandyjskiego Radia Tysiąca Wzgórz.18.40: Pojawiły się zdjęcia wraku ukraińskiego śmigłowca Mi-8 strąconego jakoby w pobliżu Mariupola. Najbardziej wiarygodne kanały twierdzą, że był to jeden z czterech śmigłowców ewakuacji medycznej mających wywieźć rannych obrońców Mariupola poza miasto i że strącono go już w drodze powrotnej z rannymi na pokładzie.

18.20: Sąd we Lwowie na wniosek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy aresztował blogera Hliba Laszenkę, który szerzył rosyjską propagandę i działał na szkodę Ukrainy. Grozi mu piętnaście lat więzienia za zdradę stanu.

(Uprawlinnia SB Ukrajiny u Lwiwśkij obłasti)

18.14: Według Pentagonu nic nie wskazuje na to, aby Rosjanie szykowali się do użycia taktycznej broni jądrowej w Ukrainie.

17.56: Enerhoatom, ukraiński operator elektrowni jądrowych, poinformował, że „roSSjanie” (sic!), którzy zajęli elektrownię w Czarnobylu, niebawem ją opuszczą. Obecnie na terenie kompleksu stacjonuje już tylko niewielka liczba żołnierzy. Według Enerhoatomu kiedy żołnierze sił okupacyjnych, którzy okopali się w Czerwonym Lesie, zaczęli zauważać objawy choroby popromiennej, w oddziale niemal wybuchł bunt.

Przypomnijmy, że od momentu zajęcia elektrowni 24 lutego aż do 20 marca personelowi nie pozwalano opuścić kompleksu, wskutek czego ta sama zmiana musiała opiekować się elektrownią i zapewniać jej bezpieczne funkcjonowanie przez ponad trzy tygodnie (około 600 godzin pracy). Miejsce ewakuowanych pracowników technicznych zajęło 46 innych, którzy zgłosili się na ochotnika.

Trzeba też podkreślić, że poza Czerwonym Lasem obszar Strefy Wykluczenia jest względnie bezpieczny. Nawet krótki pobyt w osławionym lesie jest bezpieczny. Problem zaczyna się dopiero wraz z możliwością wdychania pyłu skażonego radioaktywnie, na przykład w następstwie okopywania się czy ruchu pojazdów gąsienicowych.17.50: Obiecane przez Amerykanów 14 marca dostawy broni o wartości 350 milionów dolarów trafiły już w ręce ukraińskie. Kolejne 800 milionów dotrze na miejsce w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

17.29: Według szacunków Pentagonu Rosja wykonała ponad 300 samolotolotów nad Ukrainą w ciągu minionych 24 godzin (co prawdopodobnie oznacza przedział od południa do południa). Warto mieć to na uwadze – rosyjskie lotnictwo wciąż ponosi straty, ale działa i jak już wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, dominujące w doktrynie lotnictwo frontowe wciąż wykonuje powierzane mu zadania.

17.20: Thomas Theiner przewiduje, że oddziały wycofane spod Kijowa trafią pod Czernihów po to, aby tamtejsze jednostki, stosunkowo mało zmęczone walką, można był wysłać do Donbasu. Tymczasem całkowite wycofanie Rosjan spod Czernihowa jest mało prawdopodobne, gdyż akurat tam dostarczanie zaopatrzenia jest dużo łatwiejsze (wprost z Rosji) niż pod Kijowem (przez Białoruś).

16.58: Wielka Brytania obłożyła sankcjami generała pułkownika Michaiła Mizincewa, który przed laty dokonywał zbrodni na ludności Syrii, a zwłaszcza Aleppo, teraz zaś morduje ludność Mariupola.16.51: Szef czernihowskiej obwodowej administracji wojskowej Wiaczesław Czaus poinformował, że siły zbrojne wyzwoliły Łukasziwkę i Słobodę – dwie wsie na południe od Czernihowa. W obu będzie jednak potrzeba intensywna praca saperów, gdyż jak mówi Czaus, Rosjanie pozostawili wiele „wybuchowych podarków”.

16.38: Ukraińska wyrzutnia systemu S-300PS zdobyta przez Rosjan i przewieziona na Krym.

16.29: Bez komentarza.

16.17: Ukraiński moździerz przeszkodził kadyrowcom w tiktokowaniu.

16.05: Liczba ofiar śmiertelnych ataku na budynek administracji obwodowej w Mikołajowie wzrosła już do dwudziestu.15.58: Według biura wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka w okresie od 24 lutego do 29 marca wskutek napaści Rosji na Ukrainę zginęło 1189 cywilów (w tym 108 dzieci), a 1901 zostało rannych (w tym 142 dzieci). Są to jednak tylko ofiary potwierdzone i udokumentowane. Rzeczywista liczba jest z pewnością większa.

15.45: Ostrzał Charkowa. Samego ostrzału za bardzo nie widać, ale chcemy zwrócić uwagę na to, jak zamazano dolną część kadru. To reakcja na wezwania władz ukraińskich, aby nie ułatwiać nieprzyjacielskiej artylerii korygowania celności ostrzału. Dzięki zamazaniu budynków szybka geolokalizacja staje się praktycznie niemożliwa, toteż filmik na nic się Rosjanom nie przyda.

15.37: Okupanci są również stopniowo wypychani z Buczy.

15.34: Spływają informacje o wycofaniu się Rosjan z Kozarowycz i Demydiwa, leżących 20 kilometrów na północ od Kijowa, na Zbiornikiem Kijowskim.15.17: A także w centrum Kijowa.

15.14: Seria głośnych eksplozji w Charkowie.

14.45: Nowe wieści z Mariupola. Rosjanie nie przepuścili konwoju autobusów jadącego do Mariupola po uchodźców. Obecnie Ukraińcy mają nadzieję, że konwój dojedzie jeszcze dziś do Berdiańska, a w Mariupolu zjawi się jutro. Obrońcy obawiają się użycia broni chemicznej, zwłaszcza po tym, jak nastąpi ewakuacja większości mieszkańców. Władze miasta nie mają pewności, czy wszyscy uchodźcy będą mogli się ewakuować na tereny kontrolowane przez wojsko ukraińskie, tymczasem wciąż nie wiadomo, co się stało z ludźmi deportowanymi do Rosji.

14.02: Do Kijowa powoli wraca normalność. Jutro zostanie zniesiona prohibicja.

13.47: Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: „Według naszych informacji wywiadowczych jednostki rosyjskie nie wycofują się, ale zajmują inne pozycje. Rosja próbuje się przegrupować, ściągnąć posiłki i wzmocnić swoją ofensywę w regionie Donbasu. Jednocześnie Rosja utrzymuje zagrożenie dla Kijowa i innych miast”.13.35: Burmistrz Melitopola Iwan Fedorow, który spędził tydzień w rosyjskiej niewoli i był tam maltretowany, mówi, że żołnierze, którzy go przetrzymywali, nie mieli pojęcia o tym, jak wygląda życie w Ukrainie, i powtarzali jedynie slogany propagandowe o nazistach, tłamszeniu ludności rosyjskojęzycznej i prześladowaniu weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Według Fedorowa żołnierze szczerze wierzyli w taki obraz sytuacji.

Fedorowa uwolniono w drodze wymiany za grupę jeńców wojennych.

13.19: Skutki natarcia ukraińskiego od Browarów w kierunku Nowej Basani. Droga, którą widać na tych zdjęciach, to właśnie N07.

13.10: Oto dziesiąty najdłuższy jacht świata, Nord, należący do oligarchy Aleksieja Mordaszowa, szefa Siewierstalu. Jego właściciel wyraźnie obawiał się, że jacht zostanie zajęty w związku z sankcjami, toteż nakazał załodze ukryć się dosłownie na końcu świata: we Władywostoku.

13.02: Według władz Kijowa od początku wojny przyszło w stolicy na świat 987 dzieci – 453 dziewczynki i 534 chłopców.

12.45: Pozostałości po walkach pod Hulajpołem

12.39: Rosyjskie pociski spadły na jednostkę wojskową w obwodzie dniepropietrowskim. Zginęły dwie osoby, pięć zostało rannych. Pociski zniszczyły budynek administracyjny i magazyn paliwa.12.26: Ukraińskie media informują, że odbito kolejne pięć wsi w obwodzie zaporoskim – Zatyszszia, Małyniwka, Czerwone, Wesełe i Zełenyj Haj. Szczególnie ciekawe jest zajęcie trzech pierwszych, ponieważ leżą one wokół miasta Hulajpołe. Wyzwolenie tych wsi oznacza, że zapewne minęło także bezpośrednie zagrożenie dla miasta.

12.21: Skutki walk o Słobodę, kilkanaście kilometrów na południe od Czernihowa.

12.15: Tiktokowe wojsko watażki Kadyrowa stoczyło mężną bitwę z sygnalizacją świetlną w Mariupolu. Wynik starcia – nierozstrzygnięte.

ukraine.ua