Włoskie ministerstwo obrony podpisało 27 grudnia umowę z konsorcjum Iveco-Oto Melara CIO na dostawę trzydziestu kołowych transporterów opancerzonych Freccia. Pojazdy – pięć w wersji kołowego wozu bojowego i dwadzieścia pięć w wariancie niszczyciela czołgów z wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike MR/LR – przeznaczone są na uzbrojenie włoskich wojsk lądowych. Na podstawie umowy konsorcjum zapewni też wsparcie logistyczne przez okres dziesięciu lat.

Zamówienie złożono w ramach międzyresortowego projektu VBM Freccia finansowanego przez ministerstwa obrony, rozwoju gospodarczego i finansów. Ogółem z budżetów trzech resortów na ten cel trafi 1,5 miliarda euro. Program będzie realizowano do 2032 roku. Pojazdy zastępują w służbie przestarzałe gąsienicowe transportery opancerzone VCC-1/VCC-2, lokalną odmianę amerykańskiego M113. Freccie trafiać będą do pododdziałów włoskiej piechoty zmotoryzowanej.

VBM Freccia to rodzina włoskich kołowych wozów bojowych na podwoziu kołowego niszczyciela czołgów Centauro. Do zadań Iveco należało dostosowanie podwozia Centauro do wymogów nowej konstrukcji, zaś Oto Melara odpowiadała za system wieżowy z uzbrojeniem.

Masa całkowita wozu to 28 ton, napędzany jest silnikiem wysokoprężnym Iveco Diesel 5HP-1500 V6 o mocy 560 koni mechanicznych, co pozwala na uzyskanie współczynnika mocy do masy na poziomie 22,2 konia mechanicznego na tonę. Porusza się z prędkością maksymalną 105 kilometrów na godzinę i ma zasięg do 1000 kilometrów. Załogę pojazdu tworzy trzech żołnierzy, a kolejnych ośmiu mieści się w przedziale desantowym.

Freccia w wersji przeciwpancernej wyposażona jest w wieżę Hitfist uzbrojoną w armatę automatyczną Oerlikon KBA kalibru 25 milimetrów i czołgowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetrów (opcjonalnie montowany jest też karabin przeciwlotniczy), a także wyrzutnie ppk Spike po bokach wieży. W przypadku bojowego wozu piechoty uzbrojenie jest takie samo z wyjątkiem Spike’ów.

Na uzbrojeniu Esercito Italiano znajduje się ponad 630 egzemplarzy tych pojazdów. Pierwsze zamówienie – na 253 wozy – złożono w 2006 roku. Osiem lat później zakupiono 381 transporterów Freccia. Wozy te zakupiono w kilku odmianach. Oprócz powyższych Brygada Zmechanizowana „Pinerolo” i Brygada Zmechanizowana „Aosta” używają też wozów dowódczych, moździerzy samobieżnych TDA-2R2M kalibru 120 milimetrów, ambulansów, wozów rozpoznawczych i pojazdów zabezpieczenia technicznego. Frecciami zainteresowana jest również Albania.

Zobacz też: Trump krytykuje Włochy za zbyt małe wydatki na wojsko

(defpost.com)

Italian Army