Kuwejckie ministerstwo obrony podpisało z Airbus Helicopters umowę zakupu trzydziestu śmigłowców H225M Caracal. Według francuskich mediów wartość umowy, wstępnie zawartej w październiku 2015 roku (obejmowała wówczas dwadzieścia cztery egzemplarze i opcję na kolejne sześć) to 1,07 miliarda euro.

Dwadzieścia cztery śmigłowce trafią do kuwejckich wojsk lotniczych, a pozostała szóstka – do Gwardii Narodowej. Caracale będą wykorzystywane do zadań SAR/CSAR, działań na morzu, ewakuacji medycznej i transportu wojsk. W ramach kontraktu Airbus zapewni także wsparcie logistyczne i dostawy części zamiennych.

Obecnie siły powietrzne Kuwejtu mają na stanie śmigłowce Eurocopter AS332 Super Puma, Aérospatiale SA330 Puma i Aérospatiale SA342 Gazelle; to właśnie ich miejsce zajmą Caracale. Poza tym w kuwejckich barwach służą też śmigłowce Sikorsky S-92 wykorzystywane do transportu VIP-ów i uderzeniowe AH-64 Apache.

Kuwejt będzie siódmym nabywcą H225M. Wcześniej maszyny tego typu zamówiły Brazylia, Francja, Indonezja, Malezja, Meksyk i Tajlandia. Dotychczasowe zamówienia opiewają w sumie na 138 egzemplarzy.

Zobacz też: Wreszcie jest kontrakt na Typhoony dla Kuwejtu.

(janes.com; fot. materiały prasowe Airbus Helicopters)