W sobotę 3 czerwca na lotnisku w Janowie koło Mińska Mazowieckiego odbędzie się dzień otwarty 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Według informacji organizatora zobaczyć będzie można pokazy statyczne i dynamiczne samolotów MiG-29, Su-22 i PZL-130 Orlik oraz śmigłowców W-3 Sokół.

Dzień otwarty 23. BLT, będącej spadkobierczynią tradycji między innymi 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” i 1. Eskadry Lotnictwa Taktycznego, organizowany jest od wielu lat, zwykle na przełomie maja i czerwca. Cieszy się on niesłabnącym powodzeniem, nie tylko wśród okolicznych mieszkańców.

Lotnisko pamięta czasy bardzo skromne, gdy jedyną powietrzną atrakcją imprezy – wtedy w zasadzie bardziej pikniku lotniczego niż pokazów – były loty widokowe Anów-2 i pokazy lotnictwa cywilnego. Więcej jednak było lat obfitych, gdy MiG-i-29 można było zobaczyć nie tylko na ziemi, ale też w powietrzu. Przy jednej z ostatnich okazji zaś wspólny, zapierający dech w piersiach pokaz dały MiG-i-29, Su-22M4 i F-16.

W tym roku, podobnie jak we wrześniu 2016 (dzień otwarty zorganizowano wówczas w nietypowym terminie), największą atrakcją ma być wspólny pokaz MiG-a-29 i pilotowanego przez rodowitego mińszczanina, Artura Kielaka, samolotu akrobacyjnego XtremeAir XA41, znanego także pod nazwą Sbach 300.

XA41 należy do prowadzonej przez mistrza Polski w akrobacji lotniczej inicjatywy Xtreme Sky Force. Celem projektu jest atrakcyjne zaprezentowanie we wspólnym locie dwóch całkowicie odmiennych maszyn, cywilnej i wojskowej, o różnej masie i mocy, różnym zakresie prędkości i różnych własnościach pilotażowych.

Wybierającym się na dni otwarte 23. BLT warto przypomnieć, by nie zostawiali dojazdu na ostatnią chwilę. W niektórych latach na czas pokazów wyłączano z ruchu fragment drogi krajowej nr 2, a ze względu na rosnącą popularność imprezy autobusy dowożące na teren lotniska nie zawsze nadążały za zapotrzebowaniem.

Zobacz też: 5. Kujawski Piknik Śmigłowcowy

(23blt.wp.mil.pl)

Łukasz Golowanow, konflikty.pl