Rząd Australii poinformował 2 lipca, że pozyska 251 zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, które zostaną zainstalowane na pojazdach Bushmaster i Hawkei należących do australijskich wojsk lądowych. Nie ujawniono jednak dokładnych modeli uzbrojenia ani liczby, na którą zdecydowała się Canberra. Wydatek pokryją środki z budżetu państwa, o których dzień wcześniej poinformował premier Scott Morrisom.

– Zdalnie sterowane moduły, które pozwalają strzelcowi sterować uzbrojeniem z pozycji chronionej, pozyskamy od australijskiego przedsiębiorstwa Electro Optic Systems (EOS) – oświadczył Morrisom. – Rząd federalny dokłada starań, aby żołnierze dysponowali narzędziami, których potrzebują, aby się chronić i zapewnić Australii bezpieczeństwo.

Jednocześnie podkreślono, że zamówienie tak skonstruowano, aby zadbać o interesy krajowego przemysłu zbrojeniowego, a w szczególności zaangażować małe przedsiębiorstwa oraz wspierać tworzenie miejsca pracy i podejmowanie lokalnych inwestycji. Minister do spraw przemysłu obronnego Melissa Price stwierdziła, że ponad 80% części używanych do produkcji pochodzi z australijskiego łańcucha dostaw, który składa się z ponad 100 podmiotów.

Electro Optic Systems ma w ofercie różne modele zsmu, w tym R150 (z opcjonalną instalacją karabinów maszynowych kalibru 5,56, 7,62 lub 12,7 milimetra), R400S-Mk2 (karabiny maszynowe 7,62 lub 12,7 milimetra albo armata automatyczna kalibru 40 milimetrów), R400S-Mk2 Dual, R600 (różne rodzaje uzbrojenia, w tym armaty automatyczne kalibru 30 milimetrów) i T2000. Wydaje się, że wiele przemawia za modułem R400S-Mk2, który na początku roku wybrano dla australijskich Boxerów. Będzie to raczej rozwiązanie najtańsze, jeśli wziąć pod uwagę koszty szkolenia i pozyskiwania części zamiennych. Ponadto już wcześniej pomyślnie je zintegrowano z Hawkeiami.

Warto też przypomnieć, że dopiero 24 marca 1. Batalion Królewskiego Pułku Australijskiego odebrał pierwsze Hawkeie PMV-L (Protected Mobility Vehicle – Light) z przyczepami pochodzące z produkcji seryjnej. Program Land 121 Phase 4 doznał znacznych opóźnień podyktowanych problemami z niezawodnością wyprodukowanych pojazdów i używanych w testach.

Premier Scott Morrison zapowiedział skokowy wzrost wydatków na obronę. W ciągu najbliższych dziesięciu lat fundusze przeznaczane na ten cel mają zostać zwiększone o 40%. Łącznie australijski budżet obronny ma wzrosnąć o 186,5 miliarda USD, z czego wojska lądowe otrzymają 38 miliardów dolarów.

Zobacz też: Indyjsko-australijskie porozumienie logistyczne

(defenseworld.net, janes.com)

CPL David Said / © Commonwealth of Australia, Department of Defence