Amerykańskie siły powietrzne przeznaczą prawie 200 milionów dolarów na opracowanie okularów i wizjerów, które będą chroniły oczy pilotów przed oślepieniem przez laser. W ostatnich latach oślepianie laserami pilotów samolotów podchodzących do lądowania staje się coraz częstsze. Amerykanie o takie działania oskarżyli bezpośrednio również Chińczyków.

Kontrakty na opracowanie nowego wyposażenia otrzymały dwie firmy – Gentex i Teledyne Scientific & Imaging. Każda z nich w zamian za 98,4 miliona dolarów powinna do 2024 roku dostarczyć urządzenia, które zapewnią ochronę oczu przed krótkotrwałym oślepianiem laserem. Nowe okulary i wizjery muszą być kompatybilne z dotychczasowymi hełmami lotniczymi.

Ogłoszenie zawarcia kontraktów nastąpiło pięć miesięcy po incydencie, do którego doszło w Dżibuti. W maju dwaj piloci samolotu transportowego C-130 zostali oślepieni laserem i odnieśli niewielkie obrażenia oczu. Amerykanie oskarżyli o atak Chińczyków, którzy również posiadają w Dżibuti bazę wojskową. Chiny zaprzeczyły, że miały jakikolwiek związek z tym incydentem. Do podobnych zdarzeń miało dojść również w czerwcu, gdy Amerykanie byli oślepiani przez Chińczyków w czasie przelatywania w zapalnym rejonie Morza Południowochińskiego.

Zobacz też: USAF czeka na pomysły broni laserowej

(govexec.com)

Rockwell Collins