Według nieoficjalnych jeszcze informacji rząd Korei Południowej zamierza dwukrotnie zwiększyć liczbę zamówionych wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning II. Do tej pory Seul zamówił czterdzieści F-35A konwencjonalnego startu i lądowania, a teraz miałby zamówić dwadzieścia dodatkowych F-35A i dwadzieścia F-35B – wersji skróconego startu i pionowego lądowania.

Zakup czterdziestu dodatkowych myśliwców jest wyceniany na 5,7 miliarda dolarów. F-35B miałyby stanowić komponent lotniczy pierwszego południowokoreańskiego lotniskowca, który powinien wejść do służby na początku przyszłej dekady. W przypadku niemożności zrealizowania całego zamówienia lub długich terminów oczekiwania zamawiający ma położyć szczególny nacisk na dostawę w pierwszej kolejności właśnie F-35B, a dodatkowe dwadzieścia F-35A mogłoby być dostarczone w dalszej kolejności.

Podjęcie formalnej decyzji spodziewane jest w październiku, gdy zbiorą się połączeni szefowie sztabów. Decyzja o zakupie F-35B była spodziewana od pewnego czasu, ponieważ na początku sierpnia opublikowano „Narodowy Plan Obrony 2021–2025”, w którym zapisano konieczność budowy lotniskowca o wyporności około 30 tysięcy ton.

Pierwsze z czterdziestu zamówionych w 2014 roku F-35A przyleciały do Korei Południowej w marcu 2019 roku. Całość dostaw rozplanowana jest do roku 2021. Wszystkie powstaną w zakładach w Fort Worth. Korea Południowa zarzuciła pomysł zakupu sześćdziesięciu samolotów F-15 Silent Eagle na rzecz pozyskania samolotów od początku projektowanych w koncepcji stealth, za to ich liczba zmniejszyła się do czterdziestu.

Prace nad pozyskaniem lotniskowca mają ruszyć w przyszłym roku. Na upublicznionych grafikach widać okręt zbliżony wyglądem do amerykańskich jednostek typu America. Południowokoreański okręt ma się różnić dłuższą nadbudówką, z dwoma kominami zamiast jednego. Nie wiadomo, ile samolotów miałby przenosić lotniskowiec. W mediach pojawia się liczba od dziesięciu do szesnastu maszyn, chociaż wcześniej mówiono o dwudziestu.

Zobacz też: Kamerun: Rząd przyznał się do zbrodni wojennej

(monch.com)

Lockheed Martin / Alexander H Groves