Wydzielone oddziały amerykańskiej 173. Brygady Powietrznodesantowej zostały skierowane na Bliski Wschód. O rozkazie poinformował rzecznik brygady, ale odmówił podania konkretnego miejsca przeznaczenia. Celem brygady będzie ochrona amerykańskich obywateli i aktywów.

Tym samym 173. Brygada Powietrznodesantowa dołącza do tysięcy innych amerykańskich żołnierzy wysłanych na Bliski Wschód w związku z napięciem międzynarodowym spowodowanym zabiciem irańskiego generała Ghasema Solejmaniego. W rejon Zatoki Perskiej skierowano już między innymi elementy 82. Dywizji Powietrznodesantowej i 75. Pułk Piechoty „Rangers”, a także okręt desantowy USS Bataan z 26. Jednostką Ekspedycyjną piechoty morskiej.

173. Brygada Powietrznodesantowa składa się z dwóch batalionów powietrznodesantowych, lekkiego batalionu rozpoznawczego i pułku artylerii polowej. Łącznie służy w niej około 3800 spadochroniarzy. Brygada należy do sił szybkiego reagowania i musi być gotowa do przerzutu w ciągu osiemnastu godzin od otrzymania rozkazu. Ponieważ jednostka stacjonuje w Europie, w tym czasie należy również uzyskać zgody na przemarsz i przelot od poszczególnych państw.

Według nieoficjalnych informacji celem przynajmniej niektórych pododdziałów 173. Brygady może być Liban. Zadaniem spadochroniarzy w tym państwie byłaby ochrona ambasady Stanów Zjednoczonych w Bejrucie.

Zobacz też: Krwawa pomyłka amerykańskiego lotnictwa w Afganistanie

(stripes.com)

(U.S. Army / Sgt. Henry Villarama