Moskwa i Chartum prawdopodobnie porozumiały się w sprawie nabycia przez afrykańskie państwo 170 czołgów podstawowych T-72 . Władze Sudanu chcą dostawy 150 pojazdów w jak najszybszym terminie. Pozostałe 20 wozów pancernych może być dostarczone później i będzie służyć jako źródło części zamiennych dla głównej partii pojazdów. Według dziennika Izwiestia Chartum dostanie zbędne nadwyżki czołgów. Według źródeł zlokalizowanych w rosyjskim ministerstwie obrony prace nad przygotowaniem dostawy wozów miały już się rozpocząć.

Negocjacje dotyczące sprzedaży rosyjskich pojazdów pancernych prowadzono już od roku 2011, ostateczne porozumienia udało się jednak osiągnąć dopiero podczas wrześniowego forum militarno-technicznego Armija-2016, które odbyło się w Moskwie. Nie ma również informacji o potencjalnej cenie, jaką afrykańskie państwo będzie zobowiązane zapłacić, pewne jest zaś to, że sprzedaż będzie realizowana na kredyt.

Rosjanie dostarczą do Sudanu czołgi podstawowe w pełnej gotowości bojowej. Obecnie nie ma pewności co do wariantu, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że część z nich stanowić będą maszyny T-72AW. Pojazdy w tej wersji nie są uzbrojone w wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwpancernych. Wyposażone są w pancerz reaktywny typu Kontakt-1, uzbrojone zaś w armatę gładkolufową 2A46M kalibru 125 milimetrów i zamontowany współosiowy czołgowy karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 milimetra oraz przeciwlotniczy wielkokalibrowy NSWT kalibru 12,7 milimetra.

Według raportu Military Balance 2016, opracowanego przez Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych, sudańskie siły zbrojne dysponują ogółem 465 czołgami, w tym 20 M60A3, 60 Typu 59/Typu 59D, 305 T-54/55, 70 T-72M1 i 10 Typu 85-IIM. Przy zakupie 150 czołgów w pełnej gotowości operacyjnej oznacza to znaczne zwiększenie potencjału bojowego wojsk pancernych. Używane będą do zapewniania bezpieczeństwa wewnętrznego i przeciwdziałania zagrożeniom z zewnątrz.

Sudan nie jest w ostatnim czasie pierwszym państwem, z którym Rosja chce robić tak duże interesy. W maju pisaliśmy o dostawie pierwszej partii czołgów podstawowych T-72B1 do Nikaragui, która zdecydowała się na zakup starszej wersji, choć jeszcze w ubiegłym roku była zainteresowana T-72B3.

Zobacz też: Rosja zmodernizuje 150 T-72

(irishsun.com; na zdjęciu T-72A, fot. Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)