Turecka strona internetowa daimabilgi.com poinformowała o zamówieniu przez Katar 1500 tureckich pojazdów opancerzonych Amazon z napędem 4 × 4, zaprojektowanych i zbudowanych przez firmę BMC. Wartość kontraktu określa się na ponad miliard dolarów. Amazony trafią do katarskich wojsk lądowych i jednostek bezpieczeństwa, w tym policji. Według podanych informacji turecka firma zrealizuje dostawy w ciągu dwóch lat, zaś produkcją zajmie się konsorcjum założone przez BMC, Rheinmetalla i Etikę Strategi. W BMC właścicielem 49% akcji jest katarski państwowy fundusz inwestycyjny.

Należy przypomnieć, że rozmowy z emiratem trwały już od końca 2016 roku i miały dotyczyć około tysiąca pojazdów różnych typów w zróżnicowanych odmianach. Na przełomie lat BMC podpisała kontrakt z tureckim ministerstwem obrony, w myśl którego do rodzimych wojsk lokalnych trafi 35 Amazonów za cenę 17,5 miliona dolarów. Ponadto zainteresowanie tym typem pojazdów wyraziły Pakistan i Turkmenistan.

Amazon należy do opancerzonych pojazdów klasy MRAP i waży 12 ton. Po raz pierwszy pokazano go szerszej publiczności podczas paryskich Eurosatorów w ubiegłym roku. Według producenta charakteryzuje się dużą odpornością na wybuchy min i improwizowanych urządzeń wybuchowych.

Napędzany jest sześciocylindrowym silnikiem Cummins ISB o mocy 360 koni mechanicznych z automatyczną skrzynią biegów Allison 3200 SP. Po drogach utwardzonych porusza się z prędkością maksymalną 110 kilometrów na godzinę, a jego zasięg wynosi 600 kilometrów.

Pojazd może przewozić siedmiu żołnierzy, w tym załogę złożoną z kierowcy i dowódcy. Uzbrojenie pojazdu stanowią zdalnie sterowane moduły z karabinami maszynowymi kalibru 7,62 milimetra lub 12,7 milimetra, dostarczone przez firmę Aselsan.

Zobacz też: Produkcja seryjna Altaya ruszy w maju

(armyrecognition.com, defensenews.com)

materiały prasowe BMC