Albert Bakow, wiceprezes i współwłaściciel koncernu Traktornyje Zawody, poinformował, że Irak i Arabia Saudyjska planują nabyć ogółem 1450 bojowych wozów piechoty BMP-3. 500 sztuk miałoby trafić do Iraku, 950 zaś – do Arabii Saudyjskiej. Jest to kolejna informacja o planowanej sprzedaży ogromnej liczby pojazdów tego typu.

W połowie września rosyjskie ministerstwo obrony ujawniło plany pozyskania ponad 200 BMP-3 do końca 2017 roku. Wcześniej zaś Bakow stwierdził, że liczba ta może sięgnąć nawet „kilkuset” pojazdów. Tym razem oświadczył, że formalne wnioski wystosowały już rządy w Rijadzie i Bagdadzie. Potencjalni nabywcy nie skomentowali jeszcze wypowiedzi Rosjanina.

Niedawno pojawiły się informacje, jakoby Maroko i Mjanma były zainteresowane zakupem małych partii wozów BMP-3. Obecnie pojazd znajduje się w służbie z wielu krajów, w tym Zjednoczonych Emiratów Arabskich (pierwszego zagranicznego odbiorcy), Cypru, Indonezji, Kuwejtu i Korei Południowej.

Bakow stwierdził, że Traktornyje Zawody nie będą miały problemów z realizacją zamówień, ale muszą zapewnić równowagę między egzemplarzami na eksport i na rynek krajowy. W 2016 roku firma uruchomi dodatkowe taśmy produkcyjne, aby zapewnić szybką dostawę pojazdów każdemu odbiorcy.

(armyrecognition.com; fot. Vovan, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0, via Wikimedia Commons)

Vovan, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0, via Wikimedia Commons