Pracujący w Centrum Kosmicznym w Plesiecku inżynier został skazany przez wojskowy sąd okręgowy na karę trzynastu lat pozbawienia wolności.

Podpułkownik Władimir Nestersts został skazany za zdradę państwa. Powodem takiego wyroku było postawienie zarzutów szpiegostwa na rzecz CIA. Wspomniany pracownik centrum rzekomo miał przekazywać informacje, będące szczegółowymi danymi odnoszącymi się do rosyjskich rakiet balistycznych. W zamian za to miał otrzymywać pieniądze.

Szczegółów tego procesu nie ujawniono ze względu na bezpieczeństwo państwa. Z tego samego powodu został on utajniony i odbył się za zamkniętymi drzwiami.

Dmitrij Miedwiediew oświadczył, iż rosyjski kontrwywiad w 2011 r. wykrył 199 przypadków szpiegostwa na terytorium Federacji Rosyjskiej. 41 szpiegów było profesjonalnymi agentami wywiadu, a reszta szpiegowała za doraźne wynagrodzenie pochodzące z innego państwa. Prezydent Rosji zaznaczył również, iż zdarzały się nieliczne przypadki współpracy obywateli rosyjskich z innymi państwami.

(http://en.rian.ru)