Wczoraj w Mali zderzyły się dwa śmigłowce francuskich wojsk lądowych – transportowy AS 532UL Cougar i uderzeniowy Tigre HAP. Na pokładzie obu maszyn zginęło trzynastu żołnierzy.

Do katastrofy doszło około godziny 19.40 czasu lokalnego. Oba śmigłowce wykonywały lot bojowy w ramach działań przeciwko bojówkom islamistycznym pod szyldem operacji „Barkhane”. Wiropłaty – a także para myśliwców Mirage 2000D – miały udzielać wsparcia lotniczego żołnierzom tropiącym przemieszczający się oddział dżihadystów.

Śmigłowce zderzyły się na bardzo małej wysokości. Dostępne informacje pozwalają sądzić, że wypadek nie był spowodowany jakimkolwiek działaniem ze strony nieprzyjaciela.

Obecnie w Mali, Mauretanii, Nigrze, Burkina Faso i Czadzie służy około 4500 francuskich żołnierzy. Liczba Francuzów zabitych w toku operacji antyterrorystycznej w Mali od jej rozpoczęcia w 2013 roku wzrosła do trzydziestu ośmiu. W czerwcu tego roku bojownikom udało się zestrzelić śmigłowiec Gazelle, ale cała jego załoga przeżyła.

Francuskie siły zbrojne nie straciły tak wielu żołnierzy jednego dnia od blisko czterdziestu lat. W ataku terrorystycznym na koszary w Bejrucie w październiku 1983 roku życie straciło pięćdziesięciu ośmiu spadochroniarzy.

Ministerstwo sił zbrojnych Francji ujawniło tożsamość zabitych żołnierzy. W katastrofie zginęli:

  • kapitanowie Nicolas Mégard, Benjamin Gireud, Clément Frisonroche, porucznicy Alex Morisse i Pierre Bockel (jego ojcem był senator Jean-Marie Bockel), chorąży Julien Carette oraz plutonowy Romain Salles de Saint-Paul z 5. Pułku Śmigłowców Bojowych z Pau;
  • kapitan Romain Chomel de Jarnieu, starszy sierżant Alexandre Protin oraz sierżanci Antoine Serre i Valentin Duval z 4. Pułku Szaserów z Gap;
  • starszy sierżant Jérémy Leusie z 93. Pułku Artylerii Górskiej z Varces;
  • sierżant Andriej Żuk z 2. Cudzoziemskiego Pułku Saperów z Saint-Christol.

Zobacz też: Amerykański JTAC zginął w trakcie ćwiczeń na Zatoce Meksykańskiej

(aviation-safety.net, bbc.com)

Mike Freer – Touchdown-aviation, GNU Free Documentation License, Version 1.2