Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) poinformował, że do końca 2015 roku Algieria otrzymała około sto dwadzieścia modułów bojowych Bierieżok przeznaczonych do montażu na dwóch typach bojowych wozów piechoty: BMP-1 i BMP-2.

Dostawy odbywają się w ramach kontraktu z 2014 roku przewidującego modernizację 360 pojazdów tych dwu typów. W 2013 roku w Centralnej Bazie Logistycznej wojsk lądowych w Blidzie Rosjanie wraz z algierskimi kolegami ukończyli modernizację BMP-1 do wersji BMP-2M. W poprzednim roku rząd Algierii wdrożył drugą fazę programu.

System wieżowy Bierieżok składa się przede wszystkim z czterech pocisków przeciwpancernych 9M133 Kornet-E/ Kornet-EM, granatnika automatycznego AGS-30 kalibru 30 milimetrów, szybkostrzelnej armaty automatycznej 2A42 kalibru 30 milimetrów i współosiowego karabinu maszynowego kalibru 7,62 milimetra. Ponadto moduł bojowy dysponuje sześcioma wyrzutniami granatów dymnych 902B Tucza. Armata automatyczna 2A42 może strzelać pociskami przeciwpancernymi na odległość dwóch kilometrów i odłamkowo-burzącymi na dystans czterech kilometrów. Granatnik automatyczny AGS-30 wykorzystuje granaty WOG-17M, WOG-30 i GPD-30, niszcząc cele na dystansie od 1700 do 2100 metrów. 9M133 Kornet-E wykorzystuje pieć typów pocisków, w tym trzy termobaryczne i dwa przeciwczołgowe.

Dodatkowo modernizacji zostanie poddany system kierowania ogniem i przyrządy optoelektroniczne. Bierieżok wyposażony jest w niezależne przyrządy obserwacyjne dowódcy i działonowego, pozwalając im na pracę w trybie „hunter-killer”. Program potencjalnie ma potrwać od dwóch do trzech lat.

Zobacz też: Modernizacja algierskich BMP-1

(armyrecognition.com; fot. Łukasz Golowanow)