Według rosyjskiego eksperta wojskowego Aleksieja Chłopotowa siły zbrojne Urugwaju otrzymają 100 zmodernizowanych czołgów T-72B1MS „Biały Orzeł” (Obiekt 184-1MS). Chłopotow powiedział 7 kwietnia, że pojazdy pancerne będą dostarczane do południowoamerykańskiego państwa w dwóch partiach po pięćdziesiąt sztuk. Oprócz zmodernizowanych maszyn Urugwaj otrzyma symulator TT-72WE do szkolenia załogi. Nie poinformowano jednak o szacowanej wartości kontraktu ani o harmonogramie dostaw. Nie wiadomo również, z jakich środków finansowany będzie zakup czołgów tego typu.

Obecnie te informacje należy potraktować jako sygnał, że Moskwa zamierza sprzedać Urugwajowi czołgi tego typu. Nie są to jednak sprawdzone informacje. Z pewnością w najbliższym czasie dowiemy się więcej w tej sprawie.

Jeśli wziąć pod uwagę liczebność wojsk pancernych względnie małego Urugwaju, informacja podana przez Chłopotowa jest co najmniej sensacyjna. Warto zauważyć, że obecnie Montevideo dysponuje piętnastoma czołgami T-54/55S, czterdziestoma siedmioma M41A1UR (zobacz też: Brazylia podaruje Urugwajowi czołgi M41C) i siedemnastoma wozami M24 Chaffee.

T-72B1MS jest kolejną modernizacja czołgu T-72. Opracowały ją zakłady remontowe pojazdów pancernych w Strielnej pod Petersburgiem. Zmodernizowany czołg T-72B1MS otrzymał wielokanałowy celownik działonowego PN-72U Sosna-U i panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy Sokolinyj Głaz zintegrowany z kamerą termowizyjną trzeciej generacji. Ponadto czołg wyposażony jest w nowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z ciężkim karabinem maszynowym NSWT kalibru 12,7 milimetra.

Poza tym czołg zachował wyposażenie i uzbrojenie T-72B1 (Obiekt 184-1). W stosunku do podstawowej wersji czołgu podstawowego T-72 otrzymał nowy silnik i zmodernizowaną armatę 2A46M kalibru 125 milimetrów. Zastosowano również pancerz reaktywny pierwszej generacji Kontakt-1. Kostki, zamontowane na przedniej części kadłuba i jego bokach, a także na wieży, pozwoliły na uzyskanie lepszej zdolności do obrony przed pociskami kumulacyjnymi i podkalibrowymi. Modernizacji doczekał się także system kierowania ogniem z binokularowym celownikiem 1A-40-1 i dalmierzem laserowym.

Zobacz też: Reaper zniszczył T-72 w Syrii

(forte.jor.br, defence-blog.com)

Ricardo Patiño, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic