Wystawa sprzętu producentów zagranicznych na MSPO jak zwykle przyniosła dużo nowości i związana była z uruchomionym przez polskie ministerstwo obrony programami nabycia nowego uzbrojenia. Pojawiło się jednak odczucie, że powierzchnia wystawowa przedsiębiorstw z zagranicy uległa pomniejszeniu. Na pewno wrażenie takie spotęgowała nieobecność kraju wiodącego (oprócz Polski) na MSPO 2018. W poprzednich latach swój sprzęt przywoziły Korea Południowa i Turcja, ale chyba trzeba już przywyknąć, że wystawy państw wiodących innych niż Polska będą pojawiać się co dwa lata.

W tym roku zaprezentowały się koncerny rywalizujące w programach dotyczących obrony powietrznej czy w programie Homara. W tym gronie należy wymienić IMI Systems, IAI, MBDA czy Raytheona, który jest dostarczycielem Patriotów dla Wisły.

Dość prężnie zaprezentowały się przedsiębiorstwa z Izraela, szczególnie Rafael, który przywiózł kolejnego debiutanta tych targów, Spike’a ER2. 5 września zaś pomiędzy Wojskowym Instytutem Techniczny Uzbrojenia a Rafael Advanced Defence Systems podpisano porozumienie w sprawie badań starzeniowych Spike’ów na potrzeby polskich sił zbrojnych i innych użytkowników. Badania mają pozwolić na wydłużenie resursu tandemowej głowicy bojowej, silnika startowego i marszowego.

Poza tym pojawiło się sporo sprzętu wykorzystywanego przez marynarkę wojenną, w tym modele okrętów podwodnych typu 212A i 214, autonomiczny pojazd podwodny AUV62-AT i IDAS, którym Saab również chce zainteresować Polskę.


Na stoisku koncernu IMI Systems w oczy rzucały się trzy pociski dla systemu Lynx. Pierwszy z prawej to LORA o zasięgu około 400 kilometrów, który w czerwcu 2017 roku odpalono z pokładu statku handlowego. Lorę zaprojektowano do niszczenia wrogich stanowisk dowodzenia, lotnisk, portów i obiektów służących jako magazyny. Drugi to pocisk Extra kalibru 306 milimetrów, skrajnie lewą pozycję zajmuje zaś pocisk Accular kalibru 122 milimetrów. Ten ostatni przeszedł modernizację, w której wyniku zamontowano podsystem optyczny. Według producenta ma cechować się odpornością na zakłócenia elektroniczne i większą precyzją trafienia w cel, która ma oscylować wokół jednego metra.


Zagraniczne uzbrojenie na MSPO 2018

Wspólny modułowy pocisk przeciwlotniczy CAMM i CAMM-ER (o zwiększonym zasięgu i pułapie likwidowania celów) jest ważny dla Polski z perspektywy programu zestawu rakietowego obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Z uwagi na konieczną kompatybilność Wisły i Narwi system CAMM ma mieć przewagę, gdyż ma za sobą zakończone sukcesem próby jego integracji z systemem dowodzenia ICBS.


Zagraniczne uzbrojenie na MSPO 2018

John Baird, wiceprezes Raytheona, zapowiedział, że pociski Sky Ceptor będą mogły być produkowane w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej. Mogą być stosowane jako zamienniki droższych PAC-3MSE. Stunner jest efektorem Procy Dawida, w czerwcu po raz pierwszy użytej bojowo, choć nie był to udany debiut.


Barak-MX to najnowsza wersja systemu przeciwlotniczego koncernu Israel Aerospace Industries, która może jednocześnie używać pocisków trzech typów: bliskiego zasięgu Barak MRAD (do 35 kilometrów), średniego zasięgu Barak LRAD (do 70 kilometrów) i dalekiego zasięgu Barak ER (do 150 kilometrów). Podkreśla się, że dzięki temu może skutecznie zwalczać różne rodzaje zagrożeń, a jednocześnie zapewnia większy zakres chronionego obszaru.


Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Fieldranger multi zaprojektowano w celu uzbrojenia pojazdów z trakcją gąsienicową lub kołową. Zwykle integruje się go z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra lub granatnikiem automatycznym kalibru 40 milimetrów. Można również wykorzystać uzbrojenie mniejszego kalibru: 7,62 lub 5,56.


BAE Systems oferuje Polsce CV90 MK IV z systemem wymiany danych iFighting, różnymi typami uzbrojenia (między innymi z moździerzem Mjölner kalibru 120 milimetrów) i możliwością współpracy z bezzałogowymi statkami powietrznymi.


Wóz zabezpieczenia technicznego ARV 3 Buffalo, a właściwie Bergepanzer 3 Büffel, przyjęto do służby w dziesięciu krajach będących jednocześnie użytkownikami czołgów Leopard 2. Rheinmetall prawdopodobnie nie przepuści okazji do zaoferowania tego pojazdu na potrzeby polskich sił zbrojnych. Gdy już ministerstwo obrony narodowej zdecyduje się na ogłoszenie przetargu, zapewne stanie w szranki z BAE Systems oferującym M88A2.


Ciężki ciągnik siodłowy HX81 o maksymalnej masie holowanych naczep do 130 ton. Wyciągarki o maksymalnym uciągu 500 kiloniutonów pozwalają na ewakuację czołgów o masie 70 ton. Kabina może pomieścić sześciu żołnierzy, może być opancerzona oraz wyposażona moduł uzbrojenia i system ochrony przed skutkami działania broni masowego rażenia.


Raytheon przywiózł do Kielc szeroką gamę pocisków, w tym Talona (pierwszy od góry), który powstał na bazie niekierowanego pocisku rakietowego Hydra 70 kalibru 70 milimetrów. W środku znajduje się TOW 2B Aero z przewodem sterującym o długości 4500 metrów i zmodyfikowanym profilem głowicy, który jest bardziej aerodynamiczny i zapewnia lepsze parametry lotne pocisku. Na samym dole popularny Javelin.


Drona Coyote zaprojektowano do niszczenia innych dronów. W lipcu wojska lądowe Stanów Zjednoczonych zapowiedziały, że kupią transzę tych bezzałogowców, nie ujawniono jednak szczegółów umowy. Coyote są bezpilotowcami jednorazowego użytku, choć mogą być używane również do rozpoznania, walki elektronicznej i misji bojowych, w tym ataków na cele naziemne oraz zwalczania załogowych samolotów i śmigłowców.


Jak wiele innych typów uzbrojenia autonomiczny pojazd podwodny AUV62-AT również miał na MSPO 2018 premierę w Polsce. Przeznaczony jest do szkolenia załóg zwalczania okrętów podwodnych. Pierwszym użytkownikiem jest szwedzka marynarka wojenna.


Koncern Thyssenkrupp Marine Systems pokazał dwa okręty podwodne typów 212A i 214. Propozycja jest ważna z perspektywy udziału przedsiębiorstwa w postępowaniu przetargowym na Orkę.


Polsce proponowany jest również przeznaczony dla okrętów podwodnych system rakietowy IDAS. Co ciekawe, nie znalazł on jeszcze nabywcy. Ma zapewnić okrętom podwodnym obronę przed śmigłowcami ZOP, wystrzeliwany jest z wyrzutni torpedowych kalibry 533 milimetry.


Thyssenkrupp Marine Systems zaprezentował również model fregaty MEKO A-200SAN (Valour).

Zobacz też: MSPO: Chiński przemysł obronny

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl