W dniach od 23 do 25 maja przy Skwerze Kościuszki w Gdyni został udostępniony do zwiedzania okręt rakietowy ORP Metalowiec. Jest to kolejna tego typu inicjatywa Marynarki Wojennej, która chce w ten sposób zachęcić młodych ludzi do wstępowania w jej szeregi. Oprócz okrętu, można było zapoznać się z ofertą edukacyjną Akademii Marynarki Wojennej.

ORP Metalowiec należy do Dywizjonu Okrętów Rakietowych w składzie 3 Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskigo i na co dzień stacjonuje w porcie na Oksywiu. Polską banderę na tym okręcie podniesiono po raz pierwszy 13 lutego 1988 roku, w porcie wojennym Gdynia. Jednocześnie otrzymał on numer burtowy 436.

W ciągu całej swojej służby na morzu ORP Metalowiec nie miał na szczęście okazji uczestniczyć w boju, ale brał udział w wielu prestiżowych ćwiczeniach NATO i Polskiej Marynarki Wojennej. Brał udział w manewrach wraz z siłami Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Rosji w tym w międzynarodowych manewrach „BALTOPS” oraz w serii ćwiczeń typu PASSEX m.in. z elitarnymi Siłami Odpowiedzi NATO. W czasie tej służby dwukrotnie zdobył tytuł najlepszego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej.

Poprzez wspieranie działań ratowniczych, zabezpieczających i bojowych innych państw oraz podejmując na swoim pokładzie przedstawicieli różnych flot wojennych, książąt, prezydentów, a nawet królów – okręt doskonale realizuje swoje zadania i godnie reprezentuje Polską Marynarkę Wojenną na morzu i w innych portach. Zostało to docenione w grudniu 1996 roku, kiedy to na ręce dowódcy okrętu wręczony został dyplom dla najlepszego okrętu oraz nagrody w postaci przechodniego, ozdobnego dzwonu okrętowego. Pomimo przebytych tysięcy mil morskich oraz upływającego czasu, okręt prezentuje się nadal godnie, dumnie stojąc na morskich rubieżach ojczyzny, wychowując kolejne morskie pokolenia adeptów sztuki wojenno-morskiej.

Dowódcą ORP Metalowiec jest kmdr ppor. Krzysztof Grunert.

ORP Metalowiec pływa pod biało-czerwoną banderą od 20 lat. Przez ten czas przebył 45 tysięcy mil morskich, 237 razy wychodził w morze, wystrzelił 32 rakiety „woda-woda” oraz setki sztuk amunicji artyleryjskiej. Uczestniczył w największych międzynarodowych manewrach na Bałtyku.
ORP Metalowiec to okręt rakietowy typu „Tarantul” zbudowany w stoczni w Rybińsku w byłym ZSRR. To jedna z najszybszych jednostek akwenu Morza Bałtyckiego – osiąga prędkość 43 węzłów (około 80 km/h). Napędzany jest czterema turbinami gazowymi.
Uzbrojony jest w cztery wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych naprowadzanych na cel radiolokacyjnie i na podczerwień oraz w czteroprowadnicową wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych. Dysponuje także uzbrojeniem artyleryjskim: armatą średniego kalibru AK-176M oraz dwoma armatami sześciolufowymi małego kalibru AK-630M.