2 września rozpoczął się XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Ze względu na doniosłość wydarzenia nie mogło zabraknąć gości honorowych, którzy przybyli do Kielc z najdalszych zakątków świata. Delegacji tureckiej przewodził minister obrony narodowej tego państwa, İsmet Yılmaz. Nasz kraj reprezentowali: minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, pełniący obecnie funkcję szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Mieczysław Gocuł i dowódcy rodzajów sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na kieleckie targi przybył również szef Połączonego Dowództwa Wojsk Lądowych NATO, generał Frederick Hodges.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski po honorowym przywitaniu przez Turecką Kompanię Mehteran zwiedził targi razem z zaproszonymi gośćmi, a następnie przybył do nowo otwartego Centrum Kongresowego, gdzie dokonał uroczystego otwarcia tegorocznej edycji targów.

Zebrani w sali konferencyjnej wysłuchali krótkich przemówień. Tradycyjnie głos zabrał prezes zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń, słowo do zgromadzonych skierowali też prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Minister obrony narodowej Turcji İsmet Yılmaz podkreślił rolę partnerstwa Polski i Turcji, które nazwał strategicznym. Stwierdził, że współpraca jest szansą zarówno dla jednego, jak i dla drugiego kraju, a także pochwalił się osiągnięciami tureckiego przemysłu zbrojeniowego i rosnącym eksportem uzbrojenia. Dodał również, że Turcja jest gotowa na podjęcie współpracy ze wszystkimi krajami sojuszniczymi.

Po wyświetleniu krótkiego materiału promocyjnego Wojska Polskiego ceremonia dobiegła końca. Prasę czekała jeszcze konferencja polskiego prezydenta i ministra obrony. Bronisław Komorowski po raz kolejny podkreślił rosnącą rolę MSPO, który opiera się nawet kryzysowi ekonomicznemu. Podkreślił, że wierzy w rosnące możliwości sił zbrojnych w Polsce, które w przyszłości będą jeszcze bardziej oddziaływać na wystawców kieleckich targów. W podobnym tonie wypowiedział się minister Siemoniak, który na MSPO widzi potencjał eksportowy polskiego przemysłu obronnego. Poinformował także o toczącym się dialogu technicznym w sprawie obrony powietrznej i przeciwlotniczej Polski, a także o tym, że od wczoraj działa Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych.

Jak zawsze targom towarzyszy seria konferencji i pokazów. Tym razem imprezę uświetniła występem Kompania Mehteran. Wojskowa orkiestra, niegdyś grająca sułtanowi i wiodąca tureckich żołnierzy na wojnę, dziś zaprezentowała się wszystkim odwiedzającym kielecki salon.

Odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przez gości zgromadzonych na ceremonii otwarcia XXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przez gości zgromadzonych na ceremonii otwarcia XXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski przemawiający podczas uroczystości otwarcia

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski przemawiający podczas uroczystości otwarcia.
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl

Prezydent Komorowski i minister Siemoniak na prowizorycznym briefingu

Prezydent Komorowski i minister Siemoniak na prowizorycznym briefingu.
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl

Turecka orkiestra wojskowa – Kompania Mehteran

Turecka orkiestra wojskowa – Kompania Mehteran. Zwracają uwagę barwne stroje narodowe, niezmienione od czasu powstania orkiestry w XIII wieku.
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl

Tureccy wojskowi muzycy ruszają przed Centrum Kongresowe

Tureccy wojskowi muzycy ruszają przed Centrum Kongresowe.
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl

Maszerujący członkowie Kompanii Mehterean

Maszerujący członkowie Kompanii Mehterean.
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl

Turecka Kompania Mehteran daje koncert pod Centrum Kongresowym

Turecka Kompania Mehteran daje koncert pod Centrum Kongresowym.
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl