Tradycyjnie jednym z elementów MSPO w Kielcach są wystawy narodowe przemysłów obronnych różnych państw. Do tej pory od 2004 roku swoje osiągnięcia prezentowały: Niemcy, Francja, Izrael, Stany Zjednoczone, Szwecja, państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja i Norwegia.

Podczas jubileuszowego 25. MSPO potencjał obronny zaprezentowała Korea Południowa. W Kielcach pojawili się przedstawiciele tamtejszego ministerstwa obrony z ministrem do spraw administrowania programami obronnymi Jei Guk Jeonem na czele i wysłannicy dwudziestu przedsiębiorstw z tego kraju. Wystawa narodowa Korei Południowej zapowiadana była szumnie jako podkreślenie współpracy sektorów obronnych obu krajów. Podwozia południowokoreańskich haubic K9 wykorzystywane są w polskich Krabach, a całe zestawy kupiło już kilka państw, w tym Indie i Finlandia.

Według danych publikowanych przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem sprzedaż południowokoreańskiego uzbrojenia w latach 2012–2016 pozwoliła Seulowi uplasować się na trzynastym miejscu wśród największych eksporterów broni na świecie. Jak na państwo zajmujące tak dobrą lokatę w tak zacnym rankingu Korea Południowa przedstawiała się w Kielcach dość blado, także na tle polskiej zbrojeniówki. Kłuł w oczy zwłaszcza brak ciężkiego sprzętu, choćby w minimalnej liczbie. Wzorem lat ubiegłych dla porządku przyjrzyjmy się sprzętowi przywiezionemu przez bogatsze państwo z Półwyspu Koreańskiego.

DSC07047

Południowokoreańscy wystawcy zaprezentowali serię modeli w pomniejszonej skali. Gąsienicowy bojowy wóz piechoty K21 waży 25 ton, na jego pokładzie mieści się dziewięciu żołnierzy desantu i trzyosobowa załoga. K21 może jechać z prędkością 70 kilometrów na godzinę w terenie, w wodzie zaś pływa z maksymalną prędkością 7 kilometrów na godzinę. Na jednym baku paliwa przejedzie 450 kilometrów. Uzbrojeniem K21 jest armata kalibru 40 milimetrów i sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetrów.


DSC07046

Model samobieżnej haubicy K9 Thunder kalibru 155 milimetrów. Ostatnie informacje wskazują, że Hanwha Techwin ma duże nadzieje na ich eksport do Egiptu. Z kolei wybuch w jednej z haubic podczas ćwiczeń południowokoreańskiej artylerii przy granicy z Koreą Północną może negatywnie wpłynąć na zakup K9 przez Indie.


DSC07049

Wóz amunicyjny z systemem ładującym K10 zabudowany na tym samym podwoziu co K9. Koreańskie wojska lądowe otrzymały 179 takich pojazdów. K10 waży 47 ton, rozwija prędkość 62 kilometrów na godzinę i napędzany jest niemieckim silnikiem MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 koni mechanicznych. Do samoobrony służy montowany na dachu karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra.


Chunmoo

Model wyrzutni niekierowanych pocisków rakietowych Chunmoo, w którym zastosowano dość niekonwencjonalne zestawienie dwóch pakietów rakiet o innych kalibrach. Pierwszy zawiera sześć pocisków kalibru 239 milimetrów o zasięgu 160 kilometrów, drugi zaś – dwadzieścia rakiet kalibru 130 milimetrów o zasięgu 80 kilometrów. Istnieje możliwość uzbrojenia Chunmoo w amerykańskie pociski z M270 MLRS. Wszystko po to, aby zwalczać północnokoreańską artylerię dalekiego zasięgu.


evo105

Samochodowy system artyleryjski EVO 105 składa się z podwozia pięciotonowego opancerzonego pojazdu KIA KM500 w układzie 6 × 6 i haubicy holowanej M101 o donośności jedenastu kilometrów. Do samoobrony wykorzystywane jest stanowisko strzeleckie, częściowo osłonięte płytami pancernymi, z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra.


DSC07050

Hybrydowy pojazd bojowy łączący cechy samobieżnego zestawu przeciwlotnicze K30 Biho uzupełnionego dwiema zdwojonymi wyrzutniami kierowanych pocisków rakietowych o zasięgu 7 kilometrów. Dwie przeciwlotnicze armaty automatyczne kalibru 30 milimetrów ślą pociski na odległość 3 kilometrów. Każdą z nich cechuje szybkostrzelność 600 pocisków na minutę.


DSC07061

Cel latający FDS-TAPM 2000 prezentowany przez przedsiębiorstwo Fine Kowac. Może poruszać się z prędkością 150–300 kilometrów na godzinę w zasięgu 50 kilometrów. Działa na wysokości od 150 do 5000 metrów i może przebywać w powietrzu do 50 minut. Na ziemi ląduje dzięki spadochronowi. Wyposażenie drona to emiter podczerwieni (cztery źródła), wzmacniacz emitera podczerwieni, reflektor radarowy (inna spotykana nazwa to rożek odbijający) i wskaźnik określania odległości trafienia od celu (Miss Distance Indicator).


DSC07016

Przedsiębiorstwo SooSung Defence Industries Ltd zaprezentowała automatyczny wycior SB-120 do armat gładkolufowych kalibru 120 milimetrów.


pociski

Szeroka gama pocisków rakietowych rożnych typów od przedsiębiorstwa LIG Nex1. Od lewej dwa w skali 1:1 – pocisk przeciwokrętowy Poniard i przeciwpancerny Raybolt. Po prawej stronie od góry pociski w mniejszej skali: kierowany kalibru 130 milimetrów, przeciwlotniczy Chungung i przeciwokrętowy Haeseong.


DSC06770

Kolejne pociski wraz ze statyczną prezentacją umieszczenia ich w wyrzutniach.


DSC07138

Wydaje się, że organizowane podczas targów pokazy taekwondo przyciągały większą liczbę widzów niż stoiska koreańskich przedsiębiorstw sektora obronnego. Zawodnicy z Korei Południowej byli jak zawsze w dobrej formie. I być może to oni najlepiej wykorzystali szansę, aby zaistnieć podczas salonu przemysłu obronnego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl