Desant na usteckim Centralnym Poligonie Sił Powietrznych to tradycyjnie stały element ostatniej fazy międzynarodowych ćwiczeń Baltops. Ma on w dużej mierze charakter pokazowy – chodzi o to, aby zamknąć manewry efektowną demonstracją dla generałów, polityków i mediów. Podobnie jak co roku stanowi też okazję dla członków sił zbrojnych państw uczestniczących, aby odbyć koleżeńskie pogawędki, wymienić się doświadczeniami ze służby czy zapoznać ze sprzętem sojuszników.

W tym roku w ciągu ćwiczeń Baltops odbyły się trzy desanty: na Łotwie (6 czerwca), w Niemczech (8 czerwca) i wreszcie w naszym kraju. Realizacja ćwiczeń dobiegnie końca pojutrze w Kilonii.

Desant z morza nie ma oczywiście racji bytu bez wsparcia lotniczego. Nad ustecką plażą przeleciał dziś szeroki wachlarz statków powietrznych: F-16C, niemieckie Eurofightery Typhoony oraz amerykańskie B-52H Stratofortress, B-1B Lancer i pionowzlot MV-22 Osprey. W sumie w manewrach wzięło udział ponad pięćdziesiąt statków powietrznych, w tym latające cysterny KC-135 Stratotanker.

Działaniami z morza zawiadywał okręt desantowy-dok USS Arlington (LPD-24) typu San Antonio.

IMG_8552

Plaży bronili żołnierze 7. Brygady Obrony Wybrzeża…


IMG_8494

…przywiezieni na miejsce przez leciwe BWP-1. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń wkrótce wycofali się pod naporem sił desantujących.


IMG_8560

Pojazdy te budziły wielkie zainteresowanie amerykańskich żołnierzy, którzy z jednej strony traktowali je jak eksponaty muzealne, ale z drugiej wydawali się przyjemnie zaskoczeni, że poczciwe bewupy coś tam jednak potrafią (na przykład pływać).


IMG_8590

Amerykanie w pierwszej kolejności desantowali się z pływających transporterów opancerzonych AAV.


IMG_8618

W każdym pojeździe może się zmieścić nawet ponad dwudziestu żołnierzy desantu. Dla porównania: w BMP-1 będzie ich ośmiu.


IMG_8721

Na plażę wyjechały także dwa poduszkowce LCAC. Na jego pokładzie może być z powodzeniem przewożony czołg M1 Abrams.


IMG_8636

Polacy nie tylko bronili, lecz także atakowali. W skład floty inwazyjnej wchodziły okręty transportowo-minowe ORP Kraków i ORP Gniezno.


IMG_8649

Przyjemną ciekawostką były niskie przeloty samolotów bojowych. Ciekawostkę wśród ciekawostek stanowiły zaś bombowce B-1B (na zdjęciu) i B-52.


IMG_8746

Pamiątkowe zdjęcie na BWP-1.

Łukasz Golowanow, konflikty.pl
Łukasz Golowanow, konflikty.pl
Łukasz Golowanow, konflikty.pl
Łukasz Golowanow, konflikty.pl
Łukasz Golowanow, konflikty.pl
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl
Łukasz Golowanow, konflikty.pl
Łukasz Golowanow, konflikty.pl
Łukasz Golowanow, konflikty.pl
Łukasz Golowanow, konflikty.pl