W dniach 24–26 czerwca na terenie kompleksu wystawowego Amberexpo odbyła się kolejna edycja międzynarodowych targów zbrojeniowych Balt Miltary Expo. Ich tematyka koncentruje się na marynarce wojennej i przemyśle stoczniowym, ale obecna sytuacja międzynarodowa w naszej części Europy oraz zapowiedzi polityków o zwiększeniu środków finansowych na budżet obronny (i ogłoszone plany modernizacji poszczególnych rodzajów sił zbrojnych) spowodowały, że na targach pojawiło się wiele znaczących firm, które mają nadzieję zrobić interesy z polskim rządem.

Od pewnego czasu w stale niedoinwestowanej Marynarce Wojennej można zobaczyć pewną poprawę. Wprawdzie nadal nie widać terminu zakończenia budowy Gawrona/Ślązaka, ale w innych segmentach jest nieco lepiej. Kupiliśmy nadbrzeżny dywizjon rakietowy NSM, okręty rakietowe typu Orkan otrzymały nowoczesne wyposażenie elektroniczne i uzbrojenie pochodzące od światowych liderów w tych dziedzinach, a na horyzoncie pojawia się przetarg na zakup okrętów podwodnych. Do tego dodać należy przetarg na siedemdziesiąt śmigłowców wielozadaniowych, z których część przypadnie Marynarce Wojennej. Wszyscy, którzy są zaangażowani w te przedsięwzięcia, mieli stoiska na gdańskich targach.

Kongsberg  NSM

Kongsberg, producent NSM, oprócz pełnowymiarowej makiety pocisku zaprezentował także model wersji przeznaczonej do odpalania z okrętów podwodnych…
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

model baterii nadbrzeżnej

…i model baterii nadbrzeżnej. Norwegowie zapewne mają nadzieję, że unifikacja pocisków bazowania lądowego i okrętowego, a przez to obniżenie kosztów, będzie dużym atutem przy wyborze uzbrojenia dla nowych okrętów podwodnych.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Radar Sea Giraffe

Z kolei na sąsiednim stanowisku szwedzkiego Saaba mogliśmy zobaczyć modele urządzeń już będących na wyposażeniu polskiej floty. Chodzi o rodzinę radarów Sea Giraffe, z których jeden zamontowany jest na Orkanach, oraz…
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Pociski woda-woda RBS 15 Mk3

…o pociski woda-woda RBS 15 Mk3. Co prawda w tej chwili na okrętach znajduje się jeszcze ich poprzednia generacja, ale trwa już proces implementacji najnowszej odmiany tej rakiety. Polska zakupiła kilkadziesiąt pocisków RBS 15. W przyszłości producent ten dostarczy także bezzałogowe pojazdy podwodne dla nowych niszczycieli min Kormoran II.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Wielozadaniowe pojazdy Double Eagle

Wielozadaniowe pojazdy Double Eagle mogą wykrywać i zwalczać miny, rozpoznawać obiekty podwodne i wypełniać szereg innych zadań, a przy tym działać całkowicie autonomicznie – bez stałego połączenia kablowego z okrętem. Nadają się do transportu w kontenerze, dzięki czemu w razie potrzeby będzie można przenieść je z Kormoranów na inne okręty czy nawet statki. O produktach Saaba więcej napiszemy wkrótce w osobnych artykułach.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

STING-EO Mk 2

Podobnie szeroką gamę wyposażenia zaprezentował Thales, na którego stoisku mogliśmy zobaczyć sonary: FLASH, T-SAS i CAPTAS-2; radar SMART-S Mk2, system kierowania ogniem MIRADOR czy system śledzenia pocisków STING-EO Mk 2. Wystawiono również model ORP Orkan – dla tej jednostki i bliźniaczego Pioruna Thales dostarczył system dowodzenia Tacticos i system kierowania ogniem Sting EO. Kontrakt opiewał na 18 milionów złotych.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Kormoran

Nie zabrakło też oczywiście samego Kormorana, który zjawił się pod postacią modelu elektrodynamicznego w skali 1:14. Przeznaczony jest między innymi do badań systemu uzwojeń do kompensacji pola magnetycznego, systemu sterowania tą kompensacją i wpływu procesów technologicznych na właściwości magnetyczne kadłuba.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Okręty podwodne typu 214

Już niemal tradycyjnie wystawiali się Niemcy z ThyssenKruppa proponujący okręty podwodne typu 214…
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Scorpène

…i DCNS z okrętami Scorpène (w tle model okrętu typu Barracuda o napędzie atomowym). Francuzi nie tracą nadziei na zdobycie kontraktu mimo niezbyt dobrych stosunków politycznych między naszymi krajami spowodowanych sprzedażą Mistrali do Rosji. Na korzyść francuskich okrętów przemawiają niedawno wprowadzone do projektu modyfikacje, między innymi AIP, czyli napęd niezależny od powietrza, oraz gotowość (a przynajmniej polityczna deklaracja) sprzedania Marynarce Wojennej pocisków manewrujących NCM (SCALP Naval) i transferu technologii do gdyńskiej stoczni Nauta, z którą DCNS podpisał już porozumienie o współpracy.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Projekt okrętu A26

Najciekawsza jednak, bo najmniej znana, jest propozycja konsorcjum Saab/Kockums oferującego rozwijany ciągle projekt okrętu A26. Jako uzupełnienie oferty Niemcy zaprezentowali też po raz kolejny opisywane już przez nas odpalane z okrętów podwodnych pociski IDAS. Tym razem zamiast makiety pocisku pokazano model przekroju wyrzutni torped i sposób umieszczenia w niej dwóch rakiet.
Kockums AB

Okręt typu Gowind

Direction des Constructions Navales Services ponownie wystawiła również Gowinda – swoją propozycję w programie Miecznik. Jest to oferta bardzo ciekawa, ale obecnie jedynie teoretyczna. W tej chwili istnieje tylko jeden, prototypowy okręt typu Gowind, L’Adroit, a jednostki dopasowane do polskich wymagań dopiero miałyby powstać.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

model śmigłowca hybrydowego X3

Firmy śmigłowcowe biorące udział w przetargu na polski śmigłowiec wielozadaniowy (pisaliśmy więcej na ten temat) pojawiły się w komplecie. Były więc Sikorky, AgustaWestland i Airbus Helicopters. W rozmowach przedstawiciele wszystkich firm byli (prawie) pewni, że to właśnie ich produkt wygra. Bez ścisłego z związku z przetargiem na stoisku Airbusa pojawił się model śmigłowca hybrydowego X3 (na zdjęciu), który służy do testowania koncepcji żyrodyny. Prototyp znajduje się obecnie w Musée de l’air et de l’espace w Le Bourget, ale… podobno ma jeszcze wznieść się w powietrze, i to niejeden raz.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Fabryka Broni Łucznik

Szeroką ofertę zaprezentowali producenci i dystrybutorzy broni strzeleckiej i dodatków do niej. Pojawiła się na przykład radomska Fabryka Broni Łucznik, między innymi ze swoim Modułowym Systemem Broni Strzeleckiej (dwa egzemplarze po lewej to właśnie karabinki MSBS-5,56; ten poniżej z podwieszonym granatnikiem kalibru 40 milimetrów). Broń ta ma zastąpić AKM, AKMS i RPK oraz stanowić uzupełnienie Beryla.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Armata Bofors 40Mk4

Na grubszego zwierza można użyć armaty Boforsa 40Mk4, której czas reakcji od wykrycia zagrożenia do otwarcia ognia wynosi podobno pół sekundy, a szybkostrzelność maksymalna to według danych producenta aż 300 strzałów na minutę. Lufa o długości siedemdziesięciu kalibrów podnosi się w zakresie od –20 do +80 stopni, jej żywotność wynosi do 5000 strzałów.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

wielolufowy karabin maszynowy WLKM

Specjalizująca się raczej w broni myśliwskiej warszawska firma M.K. Szuster zaprezentowała pokaźną kolekcję wszelkiego rodzaju celowników optycznych i innych przystawek do broni strzeleckiej. Tarnowskie Zakłady Mechaniczne wystawiły karabiny wyborowe Alex-338 i BOR, a także wielolufowy karabin maszynowy WLKM – karabin napędowy zasilany amunicją 12,7 × 99 mm NATO (.50 BMG).
Maciej Hypś, Konflikty.pl

Bezzałogowy śmigłowiec ILX-27

Był on także prezentowany jako proponowane uzbrojenie dla jednej z najciekawszych konstrukcji na BME 2014 – bezzałogowego śmigłowca ILX-27. Jest on napędzany 260-konnym silnikiem Lycoming rozpędzającym go do prędkości 215 kilometrów na godzinę, maksymalna masa startowa wynosi 1100 kilogramów. Ma w założeniu wypełniać lukę między maszynami klasy Camcoptera S-100 a takimi jak…
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

SW-4 Solo

…opracowywany w PZL-Świdnik SW-4 Solo. Jest to nowatorska konstrukcja – lekki śmigłowiec opcjonalnie pilotowany – o potencjalnie bardzo szerokim zastosowaniu, zwłaszcza w zakresie działań poszukiwawczo-ratowniczych i transportowych w rejonie opanowanym przez nieprzyjaciela. Warto trzymać kciuki za tę maszynę i obserwować jej rozwój, gdyż w dobie rosnącej popularności dronów może się stać – i oby się stała! – naszym hitem eksportowym.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Anakonda PZL Świdnik

PZL-Świdnik ma nadzieję, że w przyszłości jego najważniejszym produktem będzie jednak AW149. Tymczasem godność tę piastuje stary, dobry Sokół ze wszystkimi wersjami pokrewnymi. Drugiego dnia targów Anakonda zaprezentowała się w pokazie ratowniczo-antyterrorystycznym.
PZL-Świdnik

Okręt dozoru ekologicznego typu UT517

Ciekawie prezentowało się stoisko Rolls-Royce’a. Przedsiębiorstwo to w dziedzinie wojskowości znane jest głównie z produkcji silników lotniczych, ale ma też bogate doświadczenie w przemyśle stoczniowym – między innymi od półwiecza produkuje reaktory dla brytyjskich okrętów podwodnych o napędzie atomowym (jedynie pierwszy z nich, HMS Dreadnought, miał reaktor Westinghouse’a). Główną gwiazdą RR w Gdańsku był model okrętu dozoru ekologicznego typu UT517 o wyporności 3300 ton; trzy takie jednostki powstają obecnie dla indyjskiej straży wybrzeża.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl

Amfibia Gamma

Ciekawostką na pewno była firma Hightech Sales oferująca niewielkie amfibie produkcji rosyjskiej. Wystawiony model Gamma ma ładowność do 550 kilogramów i długość 2,8 metra, mieści sześć osób oraz rozpędza się do niemal 50 kilometrów na godzinę na lądzie i 5 kilometrów na godzinę w wodzie. Szeroka gama akcesoriów umożliwia wykorzystanie pojazdu do celów, takich jak: ratownictwo w warunkach powodzi, poszukiwanie w czasie klęsk żywiołowych, utrzymanie rozproszonej trudno dostępnej infrastruktury strategicznej (energetyka, dojazdy) i patrolowanie obszarów przygranicznych, oraz do celów rekreacyjnych lub biznesowych.
Maciej Hypś, Konflikty.pl