Spółka Piaggio Aerospace ogłosiła, że włoskie wojska lotnicze zamówiły pierwsze egzemplarze samolotów bezzałogowych P.1HH Hammerhead. Na wyposażenie Aeronautiki Militare trafią trzy systemy bezzałogowe, w których skład wchodzi sześć dronów i trzy stacje kontroli naziemnej, czyli system zarządzania misją SkyISTAR Mission Management produkowany przez Selex ES. Bezzałogowce będą wykonywać misje zwiadowcze i rozpoznawcze, a także posłużą do walki elektronicznej. Na razie nie przewiduje się wersji uzbrojonej, choć program zakłada stworzenie konfiguracji, która wykonywać będzie również uderzenia na cele naziemne. Początek dostaw zaplanowano na 2016 rok.

Jednocześnie przedstawiciele spółki poinformowali, że prototyp drona ma już za sobą pierwsze próby w locie, do których doszło w grudniu ubiegłego roku. Startował on z bazy włoskich wojsk lotniczych Trapani-Birgi na Sycylii, a próby odbyły się nad Morzem Śródziemnym. Obecnie odbywają się tam loty testowe i certyfikacyjne.

W projekcie samolotu bezzałogowego bazującego na wcześniejszym projekcie Piaggio, czyli P.180 Avanti II, biorą udział Piaggio Aerospace i Finmeccanica – Selex ES. Projekt wspierają włoskie ministerstwo obrony i Aeronautica Militare. Prezes Piaggio Aero, Carlo Logli, twierdzi, że wobec niepowodzeń programu Euro Hawk projekt P.1HH Hammerhead jest skazany na sukces. Pierwszym odbiorcą będą włoskie wojska lotnicze, mające stworzyć na bazie drona nowy system uderzeniowy, który miałby być gotowy jeszcze przed 2020 rokiem. Biorą również pod uwagę zastąpienie bezzałogowcami Hammerhead amerykańskich dronów Predator.

Hammerhead to dron o długości 14,4 metra, szerokości 15,6 metra i masie startowej 6 ton. Jest systemem bezzałogowym klasy MALE (Medium Altitude Long-Endurance, średniego pułapu i dużej długotrwałości lotu), jest w stanie wykonywać misję nieprzerwanie przez szesnaście godzin na wysokości do piętnastu kilometrów. Porusza się z prędkością maksymalną 730 kilometrów na godzinę. Wyposażenie stanowią moduł rozpoznawczy z głowicą Star Safire 380HD z czujnikami optoelektronicznymi i radar Seaspray 7300 E.

(defense-update.com; na ilustracji koncept Hammerheada, materiały prasowe Piaggio Aerospace)