W ubiegły czwartek niemieckie wojska lądowe (Bundesheer) odebrały pierwszą partię zmodernizowanych śmigłowców szturmowych Eurocopter Tiger. Modernizacja była prowadzona z myślą o służbie w Afganistanie.

Transza licząca 4 śmigłowce została uroczyście odebrana na odbywającym się w Berlinie salonie lotniczym ILA. Modernizacja powstała w ramach programu ASGARD – Afghanistan Stabilization German Army Rapid Deployment zainicjowanego pod koniec ubiegłego roku, a mającego wzmocnić potencjał bojowy niemieckiego kontyngentu w Afganistanie. W ramach ASGARD Tigery otrzymały filtry przeciwpyłowe, dodatkowe wyposażenie obronne oraz nowe środki łączności usprawniające działanie śmigłowców w ramach sił międzynarodowych.

Na ceremonii obecny był prezes koncernu Eurocopter Lutz Bertling, który zachwalał rezultaty prac modernizacyjnych. Jego zdaniem w dłuższej perspektywie śmigłowiec udowodni swoją przydatność we wszystkich możliwych typach misji bojowych. Dostawy drugiej transzy Tiger ASGARD, również liczącej 4 maszyny, mają rozpocząć się jeszcze w grudniu.

Eurocopter Tiger znajduje się na uzbrojeniu armii Niemiec, Francji, Australii i Hiszpanii. W operacjach bojowych uczestniczyły już maszyny francuskie, walcząc w Afganistanie i Libii. Śmigłowce używane przez Bundesheer zgrupowane są w 36 pułku śmigłowców szturmowych.

(army-technology.com)