[Jak poinformowała rosyjska gazeta Izwiestia, dwa okręty desantowe typu Mistral, budowane we Francji dla rosyjskiej marynarki wojennej, będą dysponowały skrzydłami lotniczymi liczącymi po trzydzieści śmigłowców Ka-52MD (Morskogo Diesanta) i Ka-29.

Zdaniem rzecznika rosyjskiego Ministerstwa Obrony, skrzydła lotnicze będą składać się z maszyn bazujących na lądzie i na okrętach, zapewniając w ten sposób szybką wymianę w celu naprawy bądź uzupełnienia strat bojowych. Rzeczywista liczba śmigłowców na pokładzie będzie się różnić w zależności od zadań operacyjnych.

Prototypy morskiej wersji wielozadaniowego śmigłowca szturmowego Ka-52 Aligator są obecnie w budowie w zakładzie AAK Progress im. Sazykina w Arsieniewie na Dalekim Wschodzie. Próby mają rozpocząć się w 2014 roku. Natomiast wielozadaniowy Ka-29 został pierwotnie zaprojektowany dla radzieckiej marynarki jako śmigłowiec transportowy. Jego adaptacja do służby na Mistralu będzie mniej czasochłonna i kosztowna.

Mistral jest w stanie pomieścić szesnaście śmigłowców, cztery okręty desantowe, siedemdziesiąt pojazdów opancerzonych i czterysta pięćdziesiąt osób desantu. Zgodnie z planem, pierwszy Mistral wejdzie do służby w rosyjskiej marynarce wojennej w ciągu trzech lat.

(en.rian.ru)