Izraelski bezzałogowy pojazd rozpoznawczy Guardium odbywający patrol wzdłuż Strefy Gazy próbuje wykryć przypadki nielegalnego forsowania granicy. Nagle na kamerach termowizyjnych pojawia się czerwona poświata, powoli przyjmując ludzki kształt. Światła zapalają się, potwierdzając, że ktoś zbliża się do ogrodzenia. Dźwięk z głośników przeraża podejrzanego, który ucieka w popłochu.

Taki jest właśnie jeden z nowszych elementów izraelskiego systemu ochrony granic i rozpoznania. Oficerowie biorący udział w projekcie UGV twierdzą, że najważniejszy jest psychologiczny wpływ systemu na Palestyńczyków, dla których w dużym stopniu jego zachowanie jest wielką niewiadomą. Futurystyczny wygląd oraz brak obecności człowieka wewnątrz pojazdu powodują większe przerażenie.

Nowa inicjatywa została zapoczątkowana przez IDF w 2008 roku. Od tamtego czasu Guardium jest stopniowo wprowadzany do codziennego użytku. Guardium jako jeden z pierwszych regularnie działających pojazdów bezzałogowych na świecie jest wynikiem wspólnego programu pomiędzy Israel Aerospace Industries i Elbit Industries. Obecnie, po trudnych początkach, system działa bez zarzutu, z uwzględnieniem szerokiego zakresu misji, stanowiąc dodatkową parę oczu dla jednostek rozpoznania.

Guardium jest w stanie patrolować terytorium samodzielnie, ale jest najbardziej skuteczny, gdy asystuje operacjom rozpoznania piechoty. Oferuje to dodatkowy zestaw oczu, które przeszukują bardziej niebezpieczny obszar w trosce o bezpieczeństwo żołnierzy.

Szeroki wachlarz możliwości obserwacyjnych sprawia, że UGV stał się bardzo użytecznym narzędziem. Guardium, w odróżnieniu od większości robotów stworzonych do celów wojskowych, nie wymaga stałego nadzoru człowieka. Dzięki wykorzystaniu GPS działa samodzielnie. Omijając przeszkody, porusza się bez wskazówek z zewnątrz, może przewozić różnego rodzaju sprzęt i między innymi samodzielnie oceniać stan zagrożenia skażeniem chemicznym, walczyć z ogniem czy patrolować lotniska, rozpoznać ukryte materiały wybuchowe.

Guardium jest częścią jednego z najbardziej rozbudowanych systemów obserwacji granic na świecie. Wśród zadań wykonywanych przez patrole piechoty oraz nadzór lotniczy, Guardium zajmuje bardzo ważną niszę. Może działać jako siła szybkiego reagowania, lub zapewnić stały nadzór określonego terytorium.

Modułowa konstrukcja pojazdu pozwala na działania w różnych konfiguracjach i odpowiada na potrzeby różnych zadań przez montowanie potrzebnego osprzętu. Z biegiem czasu Guardium będzie przechodził kolejne poważne modyfikacje, aby odpowiadać wyzwaniom przyszłości.

– W ciągu półtora roku, spodziewamy się otrzymać następną generację pojazdów – zapowiada porucznik Hajbi, dowódca plutonu zwiadowczego. – Nowa generacja będzie miała jeszcze większe możliwości, w tym większą liczbę pakietów do prowadzenia misji oraz zdolność do pracy przez dłuższy czas.

(defencetalk.com)