Piechota stanowi rdzeń sił zbrojnych każdego państwa. Co by nie myśleć o niemieckim potencjalne zbrojnym z lat 1933-1945 podstawę potęgi Wehrmachtu tworzyły dywizje piechoty.

Nazwisko autora znane być musi wszystkim pasjonatom II wojny światowej. Chris Bishop jest autorem szeregu książek stanowiących kompendium dokumentujące działania sił zbrojnych i militaria. W naszym kraju prace tego wybitnego i powszechnie cenionego badacza wydawane są staraniem warszawskiego wydawnictwa Bellona. Prezentowana „Niemiecka piechota w II wojnie światowej” obejmuje rozwój i szlak bojowy piechoty niemieckiej aż po ostateczny upadek III Rzeszy. Co charakterystyczne dla opracowań Bishopa, zawarte treści autor przygotowuje jako leksykon niemieckich formacji piechoty. Dlatego też prezentowana pozycja stanowi szerokie spojrzenie na operacje wykonywane przez standardowe formacje piechoty niemieckiej. W praktyce pozycja poświęcona jedynie piechocie zawiera całość wysiłku wojennego III Rzeszy, z minimalnym uwzględnieniem roli Kriegsmarine.

Opracowanie ma na celu ujawnić przed czytelnikiem strukturę funkcjonowania piechoty niemieckiej. Zarazem stanowi Ordre de Bataille prezentujące hierarchiczną drabinę jednostek podległych Oberkommando des Heeres od dowództw teatrów wojny przez grupy armii, armie, korpusy aż po same dywizje oraz wydzielone brygady. Osobne schematy sporządzone są dla sił niemieckich uczestniczących w danej bitwie np. o Stalingrad czy Berlin. Co ważne, armijne Ordre de Bataille zawiera także podległe formacje zagraniczne.

Kampania po kampanii, przedkładając spójność geograficzną nad chronologię, autor odsłania nam kolejne batalie II wojny. Co ważne, punktem odniesienia analiz poszczególnych operacji, bądź kampanii jest udział formacji pieszych. Treści stanowią jedynie zarys działań wojennych wspieranych znakomitymi mapkami, licznymi tabelami, schematami. Przy każdym rozdziale przygotowano osobne tabelki przestawiające potencjał niemieckich wojsk lądowych z określeniem ich typu oraz obszaru działań.

Dodatkowo publikacja prezentuje przykłady organizacji pododdziałów piechoty, ich modyfikacje, bądź nowe rozwiązania na poziomie taktycznym oraz organizacyjnym.

„Niemiecka piechota w II wojnie światowej” została wydana przez specjalizujące się w tematyce historyczno-wojskowej wydawnictwo Bellona. Już nieraz miałem okazję recenzować pozycje tego wydawcy, ale przyznam, że pod względem techniczno-estetycznym jest to najlepsza publikacja Bellony i jedna z najlepszych w ogóle, które miałem przyjemność recenzować dla serwisu. Książka została wydana na kredowym papierze i w twardej okładce – pięknie się prezentuje i pasuje do poprzednich części cyklu autorstwa Chrisa Bishopa. Znakomita estetyka wykonania, świetne mapki, przejrzysty układ tekstu, liczne tabele i schematy wypełnione kolorami, które widocznie odgradzają się od podstawowego tekstu. Wobec tych wszystkich atutów łyżkę dziegciu stanowią błędy edytorskie. Niestety korekcie nie umknęły literówki (nawet na mapach). Zaskakuje również tłumaczenia. Nie miałem możliwości zapoznać się z oryginałem, ale znalazło się kilka zdań, które mogą poddać w wątpliwość kompetencje edytorskie wydawcy. Pozwolę sobie zacytować: „Gorące grabie wojny przeorały (sic!) niegdysiejsze imperium pruskie …”. Niestety, jeszcze kilku równych poziomem merytorycznym zdań można się doszukać. Mimo to i tak „Niemiecka piechota w II wojnie światowej” jest najlepszą recenzowaną przeze mnie publikacją wydawnictwa Bellona, nawet pod kątem pracy korekty.

Dzieło Bishopa oceniam bardzo pozytywnie. Oczywiście trzeba mieć na uwadze koncepcję pracy; leksykon stanowi szerokie i powierzchowne ujęcie trudnego tematu aktywności niemieckiej piechoty na polach II wojny światowej. Książka nie jest kroniką jednostek, ale stanowi niezbędny wstęp dla poznania i zrozumienia hitlerowskiej machiny wojennej. Same działania ujęte są dość lakoniczne, dlatego stanowczo odradzam zakup, jeśli poszukujecie książek opisujących szlak bojowy interesującej was formacji. Jeśli jednak poszukujecie publikacji omawiającej rolę piechoty oraz charakteryzującej jej organizację, to jak najbardziej książka Bishopa jest godna polecenia.

Tytuł oryginalny: German Infantry in WW II
Oprawa: twarda lakierowana
Wydanie: pierwsze 2009
ISBN: 978-83-11-11428-9
Stron: 192
Wymiary: 195×245