Przedstawiamy wyniki konkursu, w którym do wygrania były cztery płyty DVD z filmem „Syn Szawła” w reżyserii Lászla Nemesa. Pytanie konkursowe brzmiało: Czy każdy człowiek powinien choć raz w życiu odwiedzić muzeum w byłym obozie koncentracyjnym lub zagłady?

Nasi jurorzy wybrali odpowiedzi następujących uczestników:

  • Marta Cieplik
  • Elżbieta Palonka
  • Piotr Rafałowicz
  • Daniel Szrubarek

Wprawdzie wszystkie nagrody są równorzędne i nie przyznajemy żadnych dodatkowych, ale chcemy symbolicznie wyróżnić odpowiedź Elżbiety Palonki. Uważamy, że warto przeczytać tę krótką historię:


Byłam w Sobiborze. Zwiedziłam je, posłuchałam historii o nim.
Lecz w mojej pamięci mam obraz pewnej Pani Wandzi… Poznałam ją podczas pobytu na wakacjach u wujka. Ja miałam lat 8, Ona – 78. Nie było w okolicy żadnych dzieci, więc miła Pani, pasąca kózki na łące, była fajną kompanką do rozmów. A raczej do roli narratora czasów mi tak odległych, niewyobrażalnie podłych… Miała 25 lat, gdy uciekła z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Uciekła, bo jakiś Niemiec zakochał się w niej i wsadził do samochodu wyjeżdżającego z obozu (z jakimś transportem nie pamiętam czego). Rodziny nigdy więcej już nie spotkała.
Codziennie przez tydzień, bo tyle byłam na tych wakacjach, słyszałam tą samą historię, widziałam te oczy pełne łez i patrzyłam na ten tatuaż na przedramieniu. Chociaż nigdy już Pani Wandzi nie spotkałam, to przez te 22 lata nigdy nie zapomniałam, że była taka staruszka, przeżywająca dni w obozie – każdego kolejnego dnia, będąc już na wolności. Dla której czas się zatrzymał w 1942 roku.
I ten tatuaż na przedramieniu… Te granatowe cyfry…
Z szacunku do Pani Wandzi, jej rodziny i wszystkich ofiar obozów koncentracyjnych – powinniśmy odwiedzać muzea w takich miejscach. Nie raz, nie dwa, ale przy każdej sposobności. Ku Ich Pamięci.


Zwycięzcom konkursu gratulujemy. Skontaktujemy się z nimi drogą mailową w celu ustalenia adresu do wysyłki nagród.