Jeff Shockey, jeden z wiceprezesów Boeinga, ujawnił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie wystąpiły z formalnym wnioskiem o zakup latających cystern KC-46A Pegasus. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, nad Zatokę Perską trafią trzy maszyny.

Informację tę uznano w całej branży za zaskakującą. ZEA dysponują już bowiem trzema samolotami tej samej klasy, ale innego typu – Airbusami A330 MRTT odebranymi w 2013 roku. Nawet dla krezusów z Półwyspu Arabskiego dwie małe floty samolotów tego rodzaju byłyby trudnym do uzasadnienia obciążeniem budżetu.

Niemniej jednak Boeing z pewnością cieszy się z zainteresowania Pegasusem, które może dać kolejny impuls do jego promocji na arenie międzynarodowej. Pierwszym zagranicznym użytkownikiem KC-46A zostanie Japonia, której wniosek o zakup czterech egzemplarzy amerykański Departament Stanu zatwierdził w 2016 roku. Zamówienie na pierwszy samolot złożono w styczniu ubiegłego roku. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy mówiło się też o zainteresowaniu innych krajów, w tym Indonezji czy Izraela.

Boeing deklaruje, że do końca tego roku USAF otrzyma trzydzieści sześć KC-46A. Obecnie amerykańskie siły powietrzne mają na stanie jedenaście egzemplarzy.

Zobacz też: Drony i pociski przeciwpancerne dla ZEA

(defensenews.com)

US Air Force / Christopher Okula